Marian Musioł - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Świadkowie Epoki

Marian Musioł

Marian Musioł (ur. 1966 w Rydułtowach), mieszka w Czernicy. Opowiada o wojennych losach swojego ojca, który w czasie II wojny światowej pracował w mleczarni w sąsiedniej wiosce. Po skończeniu 18 lat jako Ślązak dostał powołanie do Wehrmachtu, jednak dwa razy dyrekcja mleczarni wyprosiła zwolnienie go od służby. Za trzecim razem musiał już jednak iść na wojnę. Jego starszy brat Emil zginął na froncie wschodnim, ich ojciec (dziadek Mariana Musioła), mimo ukończonych 50 lat, też dostał powołanie do Wehrmachtu, babcia została więc sama z dziećmi. Ojciec Mariana Musioła trafił na front zachodni, walczył pod Montpellier, następnie jego oddział przeniesiono na północ Francji. Udało mu się przejść na stronę aliantów i wstąpił do 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Trafił tam jako uzupełnienie po bitwie pod Falaise i walczył do końca wojny, po czym wrócił na rodzinny Śląsk.

#zbrodnie_niemieckie #polskie_siły_zbrojne

Zobacz także

  • Wiesław Stypuła cz.1.

    Świadkowie Epoki

    Wiesław Stypuła cz.1.

    Wiesław Stypuła (ur. 1931 roku), zesłany z rodziną w 1940 roku na Syberię.

    #deportacje_zesłanie#zbrodnie_sowieckie
  • Jan Dziewulak

    Świadkowie Epoki

    Jan Dziewulak

    Jan Dziewulak (ur. 1923) syn legionisty, deportowany w lutym 1940 roku do Kazachstanu. Jako żołnierz I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki brał udział w bitwie pod Lenino.

    #deportacje_zesłanie#polskie_siły_zbrojne#zbrodnie_sowieckie
  • Olga Morawska

    Świadkowie Epoki

    Olga Morawska

    Olga Morawska z domu Koss (ur. 1930 roku w Krakowie. Od 1943 roku przebywała z internowanym ojcem na Węgrzech, gdzie uczęszczała do polskiej szkoły.

    #zbrodnie_niemieckie#pomoc_w_czasie_II_WŚ#inne