Krzysztof Krogulec - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Świadkowie Epoki

Krzysztof Krogulec

Krzysztof Krogulec (ur. 1958 w Kielcach), syn Władysława Krogulca, który jako jeden z nielicznych przeżył krwawą pacyfikację Michniowa w dniach 12-13 lipca 1943 r. Władysław Krogulec tuż przed wejściem Niemców do wsi został zatrzymany i przewieziony na przesłuchanie do Kielc. Mimo, że miał wtedy zaledwie 15 lat, był bity aż do utraty przytomności. Nie zdradził Niemcom żadnych wiadomości o partyzantach, po dwóch tygodniach podziemie wykupiło go z niewoli. Po powrocie do Michniowa zorientował się, że większość jego rodziny została zamordowana. Po wojnie został dziennikarzem i zajmował się popularyzacją historii mordu w Michniowie.

#dzieci #zbrodnie_niemieckie #okupacja #konspiracja

Zobacz także

 • Brunon Piekarski cz. 3.

  Świadkowie Epoki

  Brunon Piekarski cz. 3.

  Brunon Piekarski (ur. 1929 roku), członek Ruchu Oporu Armii Krajowej i organizacji Armia Podziemna na terenie Wolbromia, aresztowany aresztowany po raz drugi w 1950 roku, został skazany na 8 lat więzienia.

  #zbrodnie komunistyczne#więzienia#podziemie_niepodległościowe
 • Izabela Galicka

  Świadkowie Epoki

  Izabela Galicka

  Izabella Karolina Galicka z domu Mikulska (ur. 1931 w Warszawie), córka znanego psychiatry Karola Mikulskiego, który zdecydował się popełnić samobójstwo aby uniknąć współpracy z Niemcami.

  #zbrodnie_niemieckie#kampania_wrześniowa#okupacja#zbrodnie_sowieckie#Katyń
 • Jan Hadam

  Świadkowie Epoki

  Jan Hadam

  Jan Hadam (ur. 1943 r. w Szperówce koło Szczebrzeszyna), syn Jana Hadama „Agresta”. Opowiada o swoim ojcu, żołnierzu Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej oraz działaczu podziemia antykomunistycznego

  #zbrodnie komunistyczne#podziemie_niepodległościowe