Krzysztof Krogulec - Instytut Pileckiego
Krzysztof Krogulec
Krzysztof Krogulec (ur. 1958 w Kielcach), syn Władysława Krogulca, który jako jeden z nielicznych przeżył krwawą pacyfikację Michniowa w dniach 12-13 lipca 1943 r. Władysław Krogulec tuż przed wejściem Niemców do wsi został zatrzymany i przewieziony na przesłuchanie do Kielc. Mimo, że miał wtedy zaledwie 15 lat, był bity aż do utraty przytomności. Nie zdradził Niemcom żadnych wiadomości o partyzantach, po dwóch tygodniach podziemie wykupiło go z niewoli. Po powrocie do Michniowa zorientował się, że większość jego rodziny została zamordowana. Po wojnie został dziennikarzem i zajmował się popularyzacją historii mordu w Michniowie.
Zobacz także
- Brunon Piekarski cz. 3.
Świadkowie Epoki
Brunon Piekarski cz. 3.
Brunon Piekarski (ur. 1929 roku), członek Ruchu Oporu Armii Krajowej i organizacji Armia Podziemna na terenie Wolbromia, aresztowany aresztowany po raz drugi w 1950 roku, został skazany na 8 lat więzienia.
#zbrodnie komunistyczne#więzienia#podziemie_niepodległościowe - Izabela Galicka
Świadkowie Epoki
Izabela Galicka
Izabella Karolina Galicka z domu Mikulska (ur. 1931 w Warszawie), córka znanego psychiatry Karola Mikulskiego, który zdecydował się popełnić samobójstwo aby uniknąć współpracy z Niemcami.
#zbrodnie_niemieckie#kampania_wrześniowa#okupacja#zbrodnie_sowieckie#Katyń - Jan Hadam
Świadkowie Epoki
Jan Hadam
Jan Hadam (ur. 1943 r. w Szperówce koło Szczebrzeszyna), syn Jana Hadama „Agresta”. Opowiada o swoim ojcu, żołnierzu Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej oraz działaczu podziemia antykomunistycznego
#zbrodnie komunistyczne#podziemie_niepodległościowe