Stanisław Swianiewicz — intelektualny włóczęga. JEST HISTORIA! odc. 16 - Instytut Pileckiego
Cudem ocalały świadek zbrodni katyńskiej — w tych słowach najczęściej podsumowuje się życie Stanisława Swianiewicza.
Ale jego los to przede wszystkim szereg nieprzewidywalnych okoliczności, które doprowadziły do tego, że trafił do Kozielska i w ostatniej chwili został wycofany z transportu do Katynia. To też życie na emigracji, któremu towarzyszyło poczucie odpowiedzialności za niesienie świadectwa i wieloletnia tułaczka bez możliwości powrotu do Polski i rodziny. W tym odcinku dr Wojciech Łysek, autor książki „Intelektualny włóczęga. Biografia Stanisława Swianiewicza”, jest naszym przewodnikiem po życiu Swianiewicza i tłumaczy jak doszło do tego, że naukowiec stał się ziarenkiem piasku, które wpadło w tryby wielkiej historii. W audycji wykorzystano archiwalne wypowiedzi Stanisława Swianiewicza z Radia Wolna Europa.
Zapraszamy do wysłuchania!
Zobacz także
- Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
podcast
Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.
- Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
debata
Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
Zapraszamy do obejrzenia spotkania poświęconego Kazimierzowi „Dziadkowi” Lisieckiemu – legendarnej postaci, która odmieniła życie wielu młodych ludzi.
- „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień” – List do przyszłości (odc. 6)
podcast
„W Nowej Zelandii zaczyna się dzień” – List do przyszłości (odc. 6)
„W Nowej Zelandii zaczyna się dzień” to poruszająca historia dzieci, które w czasie II wojny światowej po traumatycznych przeżyciach na zesłaniu w ZSRR znalazły dom w Nowej Zelandii.