„Zapisy Terroru” odcinek 15. Życie w łagrze - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

„Zapisy Terroru” odcinek 15. Życie w łagrze

Relacja Czesława Celińskiego - więźnia łagru, który po uwolnieniu przebył niezwykle trudną drogę, aby dołączyć do Armii Andersa.

„Stan: 386 osób, w tym 76 dzieci do lat 15. (...) Wszyscy mężczyźni z łagru, obdarci, nędzni, głodni, zawszeni – straszny obraz nędzy malował się na ich twarzach, niepodobni do ludzi, były to tylko cienie ludzkie z opuchniętymi nogami i twarzami. (...) Ani dnia, ani nocy nie miałem spokojnej. Trzeba było o każdy kawałek chleba, o każdą porcję zupy walczyć, prosić i błagać”.

Pełną relację można znaleźć w bazie „Zapisy Terroru” (kliknij tu).


Zachęcamy do śledzenia wtorków z „Zapisami Terroru” na naszym Facebooku! Co tydzień publikujemy fragmenty poruszających relacji.

„Zapisy Terroru” to jeden z największych zbiorów świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy. Baza dostępna jest pod adresem ▶ www.zapisyterroru.pl

Zobacz także

  • Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55

    podcast

    Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55

    W 55. odcinku podcastu „Giełda Historii” wyruszamy w niezwykłą podróż przez ponad dziewięć dekad historii Polskich Linii Lotniczych LOT.

  • Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2

    podcast

    Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2

    Czy Polska interesowała się losem Żydów w nazistowskich Niemczech, w jaki sposób polskie ambicje kolonialne łączyły się z losem ludności żydowskiej w Polsce? Zapraszamy na drugi odcinek podcastu Instytutu Pileckiego „Temida w świecie Klio".

  • W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki

    debata

    W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki

    „W stronę życia. Ucieczki z getta warszawskiego" (reż. Małgorzata Grygiel, Michał Miziołek, prod. Instytut Pileckiego 2026, 30 min.) przybliża losy czworga bohaterów: Mariana Kalwarego, Barbary Marlow, Elżbiety Ficowskiej oraz Anny Stupnickiej-Bando.