Wywiad z Danielle Vellą | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Danielle Vellą | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Danielle Vella jest autorką książki „Dying to Live: Stories from Refugees on the Road to Freedom”, nominowanej do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w III kategorii: dla współczesnych korespondentów wojennych.
Syria, Erytrea, Libia, Sudan Południowy – to tylko niektóre kraje pochodzenia uchodźców, będących bohaterami książki Danielle Velli. Uciekają najczęściej przez wojną, prześladowaniami ze względu na wyznawaną religię czy represjami politycznymi. W książce znajdziemy nie tylko opis ich wędrówki, począwszy od wydostania się z niebezpiecznych, częstokroć pogrążonych w kompletnym chaosie ojczyzn. Autorka wpisuje losy uchodźców w szerszy kontekst trudnych pytań o założenia polityki migracyjnej państw bogatej Północy. W dobie takich problemów, jak destabilizacja Bliskiego Wschodu czy prześladowania różnorakich grup w wielu krajach afrykańskich i azjatyckich.
Danielle Vella od wielu lat pracuje w Jesuit Refugee Service, jest specjalistką w zakresie tematyki uchodźczej i dziennikarką. W przeszłości współpracowała m. in. z Radiem Watykańskim i „The Tablet”. Jest autorką książek, m. in. „Journeys of Hope – Stories of refugees on the way to Europe”.
Zobacz także
- Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
debata
Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
The Pilecki Discussions on the History and Legacy of Totalitarianism seek to bring together experts from East-Central Europe to discuss and debate issues of common concern in 20th century and contemporary histories of the former Eastern Bloc.
- Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku
seminarium
Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku
Region łódzki jako jedno z centrów mniejszości niemieckiej w Polsce do 1945 r. był polem eksperymentalnym wprowadzonej w 1940 r. w Kraju Warty tzw. volkslisty.
- Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
debata
Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
Na czym polegała reforma rolna z 1944 r.? Czym były „sądy nad dziedzicami”? Co stało się z pozbawionymi własności ziemianami? Na te i inne pytania odpowiada dr Anna Wylegała - autorka książki „Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce”.