Wywiad z Christiną Lamb | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Christiną Lamb | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Poznajcie Christinę Lamb, autorkę książki „Our Bodies, Their Battlefield: What War Does to Women”, która jest nominowana do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego, w III kategorii dla współczesnych korespondentów wojennych.
„To książka, która odmienia życie” – stwierdza Alina Nowobilska w rozmowie z Christiną Lamb. Co zainspirowało autorkę do jej napisania? „Napisałam ją, bo byłam wściekła” – mówi Christina Lamb. Masowe gwałty, brutalna przemoc, handel ludźmi – w swojej książce „Our Bodies, Their Battlefield: What War Does to Women” Christina Lamb opisuje szereg przerażających zjawisk, na jakie pozostają narażone kobiety w toku działań wojennych. Wszystko to oparte na osobistych świadectwach ofiar rozmaitych XX i XXI-wiecznych konfliktów, między innymi w Bangladeszu, Bośni i Hercegowinie, Demokratycznej Republice Konga czy Syrii. Jak pokazuje autorka, przemoc wobec kobiet niejednokrotnie okazuje się, stosowanym z premedytacją, narzędziem w konflikcie zbrojnym, służącym terroryzowaniu określonych grup. Pomaga zrozumieć, że w wielu przypadkach należy traktować to zjawisko nie jako luźno powiązany zbiór przestępstw zdegenerowanych żołnierzy, lecz zaplanowane przez ich dowódców zbrodnie wojenne.
Christina Lamb jest jedną z najbardziej znanych brytyjskich korespondentek, dziennikarką „Sunday Times”, laureatką licznych nagród. Jest autorką kilku książek, m. in. „Farewell Kabul: From Afghanistan to a More Dangerous World”.
Zobacz także
- Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
podcast
Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n
- Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
podcast
Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.
- Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
podcast
Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.