Wojna na Ukrainie. Debata Instytutu Pileckiego - Instytut Pileckiego
Rosyjski atak przynosi Europie wojnę na skalę nieznaną nam od czasów II wojny światowej. W obliczu tej agresji Instytut Pileckiego zorganizował debatę poświęconą inwazji na Ukrainę.
Dziś jesteśmy świadkami niesprowokowanego ataku na suwerenną Ukrainę. Jego wynikiem będzie zniszczenie, cierpienie ludzkie i śmiertelne ofiary. Wolność ma swoją cenę; nie można jej uważać za coś oczywistego. Dzisiejszy dzień boleśnie przypomina nam o tym, co historia pokazała nam już wiele razy. Łączymy się z narodem ukraińskim!
W spotkaniu wzięli udział:
-
prof. Magdalena Gawin – dyrektor Instytutu Pileckiego, historyczka, doktor habilitowana, profesor IH PAN, autorka i współautorka książek, prac zbiorowych i artykułów. Teksty jej autorstwa ukazywały się w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych, kulturalnych, społeczno-politycznych oraz w prasie codziennej. Zajmuje się historią XIX i XX w., m.in. historią kultury. Jest inicjatorką programu „Zawołani po imieniu”.
-
Hanna Radziejowska – kierowniczka oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie, koordynatorka, kuratorka, producentka i scenarzystka projektów kulturalnych oraz muzealniczych. Pracowała w warszawskich instytucjach kultury i warszawskim samorządzie, m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego czy Domu Spotkań z Historią. Od czerwca 2017 do lutego 2018 roku dyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie. Od kwietnia 2019 roku szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie. Wraz z Jackiem Fairweatherem współkuratorka wystawy „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz”.
-
prof. Piotr Madajczyk – kierownik Zakładu Studiów nad Niemcami w Instytucie Studiów Politycznych PAN w Warszawie, redaktor naczelny „Rocznika Polsko-Niemieckiego”. Jego zainteresowania badawcze obejmują problematykę mniejszości narodowych w Polsce, stosunków polsko-niemieckich w XX wieku, przymusowych migracji w Europie Środkowej po II wojnie światowej, historii najnowszej Polski. Wykłada w Polsce i Niemczech, jest autorem artykułów w wielu naukowych czasopismach. Poza pracą naukową zajmuje się także publicystyką historyczną oraz dotyczącą najnowszych wydarzeń w Niemczech i w Austrii.
-
dr Łukasz Adamski – historyk i politolog, specjalizujący się w historii krajów Europy Wschodniej oraz analizie ich bieżącej sytuacji politycznej. Od 2016 r. zastępca dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. W latach 2006–2011 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych jako analityk, a potem koordynator programu ds. stosunków bilateralnych w Europie. W 2014 roku sprawozdawca Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na Ukrainie. Publikował w czasopismach naukowych oraz w opiniotwórczej prasie, m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Tygodniku Powszechnym” czy „Süddeutsche Zeitung”.
- Marek Budzisz – historyk, ekspert ds. Rosji. Prowadzi blog „Wieści z Rosji” dotyczący tematyki postsowieckiego Wschodu. Jako publicysta i komentator współpracuje m.in. z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, „Gazetą Bankową” oraz Tygodnikiem TVP. Autor książki „Koniec Rosyjskiej Ameryki. Rozważania o przyczynach sprzedaży Alaski”.
Debatę poprowadził:
- dr Mateusz Werner - filozof kultury, eseista, krytyk filmowy. Autor książki „Wobec nihilizmu. Gombrowicz, Witkacy”, wydawca esejów Pier Paolo Pasoliniego „Po ludobójstwie”, redaktor m.in. tomu „What Kieślowski Tells Us Today?” oraz „Polish Cinema Now! Focus on Contemporary Polish Cinema”. Adiunkt na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, pracownik naukowy Instytutu Pileckiego. Redaktor kwartalnika filozoficznego „Kronos”.
Zobacz także
- Kolejki PRL, czyli codzienność w systemie niedoboru #gieldahistorii odc. 28
podcast
Kolejki PRL, czyli codzienność w systemie niedoboru #gieldahistorii odc. 28
W tym odcinku, nagranym w warszawskim Muzeum Życia w PRL, prof. Andrzej Zawistowski zabiera nas w fascynującą podróż do czasów Polski Ludowej, opowiadając o jednym z najbardziej charakterystycznych zjawisk tamtej epoki – kolejkach.
- Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK
wykład
Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z archiwistami Instytutu Pileckiego, którzy posiłkując się zbiorami naszego Archiwum, prześledzą, jak wyglądało Boże Narodzenie w cieniu drugiej wojny światowej z perspektywy dzieci i dorosłych.
- "Po prostu jestem z tymi ludzmi" | Spotkanie autorskie z Katarzyną Jóźwik
debata
"Po prostu jestem z tymi ludzmi" | Spotkanie autorskie z Katarzyną Jóźwik
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy wokół książki „Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980-1984” Katarzyny Jóźwik, wydanej w 2024 r. przez Instytut Pileckiego.