Stosunek do Polaków na podstawie żydowskich „ksiąg pamięci” - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

Stosunek do Polaków na podstawie żydowskich „ksiąg pamięci”

Seminarium naukowe Anny Ciałowicz z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami. Jako koreferent pojawia się prof. Monika Adamczyk-Garbowska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Spotkanie moderuje dr Agnieszka Konik.

 

Tradycja spisywania ksiąg pamięci (hebr. sefer zikaron, jid., jizker-buch) sięga okresu średniowiecza. Księgi te miały charakter komemoratywny i służyły celom liturgicznym: w rocznicę tragicznych wydarzeń odczytywano z nich listę męczenników, którzy padli ofiarą pogromów bądź zmarli w wyniku zarazy.

Po II wojnie światowej księgi pamięci powstawały z inicjatywy ziomkostw chcących upamiętnić zamordowane rodziny swoich członków oraz całe społeczności, które uległy zagładzie. Dotychczas ukazało się – głównie w Izraelu, USA i Argentynie – około 550 ksiąg pamięci (w językach jidysz i hebrajskim) odnoszących się do miejscowości położonych na terenie II Rzeczypospolitej.

Na podstawie wybranych ksiąg przedstawiony zostaje stosunek autorów wspomnień i relacji do Polaków: „sprawców”, „ratowników” i „świadków”.

Zobacz także

  • Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55

    podcast

    Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55

    W 55. odcinku podcastu „Giełda Historii” wyruszamy w niezwykłą podróż przez ponad dziewięć dekad historii Polskich Linii Lotniczych LOT.

  • Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2

    podcast

    Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2

    Czy Polska interesowała się losem Żydów w nazistowskich Niemczech, w jaki sposób polskie ambicje kolonialne łączyły się z losem ludności żydowskiej w Polsce? Zapraszamy na drugi odcinek podcastu Instytutu Pileckiego „Temida w świecie Klio".

  • W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki

    debata

    W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki

    „W stronę życia. Ucieczki z getta warszawskiego" (reż. Małgorzata Grygiel, Michał Miziołek, prod. Instytut Pileckiego 2026, 30 min.) przybliża losy czworga bohaterów: Mariana Kalwarego, Barbary Marlow, Elżbiety Ficowskiej oraz Anny Stupnickiej-Bando.