„Rosyjski świat” versus „świat Zachodu” jako przyczynek do postępującej faszyzacji Rosji - Instytut Pileckiego
„Rosyjski świat” versus „świat Zachodu” jako przyczynek do postępującej faszyzacji Rosji
Zapraszamy do obejrzenia seminarium Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego z 14 czerwca.
Wystąpiły prof. dr hab. Joanna Getka, Kierownik Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, a także dr Joanna Darczewska z Ośrodka Studiów Wschodnich im. J. Karpia.

Wykreowana wizja świata wrogiego Rosji, uproszczona do wojny dwóch skonfrontowanych światów, „zachodniego” i „rosyjskiego”, podkreślanie historycznego prawa Rosji do kontroli najbliższego otoczenia traktowanego jako jej wyłączna strefa wpływów, zarzucanie domniemanemu wrogowi zamiaru skolonizowania Rosji itp. to ponadczasowe mechanizmy socjotechniczne, wykorzystywane przez Kreml bez względu na ustrój i epokę historyczną. Ich trwałość i uniwersalność należy wiązać z długotrwałym oddziaływaniem ideologicznym. Autodefinicja Rosji jako kraju antyfaszystowskiego nie przesłania postępującego procesu jej faszyzacji. Jest to jednak proces odsłaniania się kolejnych elementów faszyzmu już zakorzenionych w kulturze, a nie budowanie faszyzmu od podstaw.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.