Oswald Spengler | seminarium - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

Oswald Spengler | seminarium

Seminarium pt. „Oswald Spengler” poprowadził prof. David Engels (Instytut Zachodni w Poznaniu, Université Libre de Bruxelles). W roli koreferenta wystąpił prof. Grzegorz Kucharczyk (Instytut Pileckiego, Instytut Historii PAN).

Oswald Spengler (1880-1936), niemiecki filozof kultury i historii, pisał w swoim katastroficznym dziele Zmierzch Zachodu, że wszystkie cywilizacje przechodzą te same formy rozwoju, co organizmy żywe: młodość, dojrzałość i upadek. Postanie ruchu narodowosocjalistycznego stopniowo spychało Spenglera do roli ideologicznego oponenta, czemu dał wyraz w  eseju Lata decyzji, w którym krytykował teorię rasową Hitlera. Po II wojnie światowej elitaryzm Spenglera i  jego oczekiwanie nadejścia Europy zdominowanej przez Niemców jako odpowiednika imperium rzymskiego zdominowały odbiór jego twórczości do lat 90. XX wieku.

Seminarium online było prowadzone w języku angielskim.

Zobacz także

  • Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55

    podcast

    Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55

    W 55. odcinku podcastu „Giełda Historii” wyruszamy w niezwykłą podróż przez ponad dziewięć dekad historii Polskich Linii Lotniczych LOT.

  • Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2

    podcast

    Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2

    Czy Polska interesowała się losem Żydów w nazistowskich Niemczech, w jaki sposób polskie ambicje kolonialne łączyły się z losem ludności żydowskiej w Polsce? Zapraszamy na drugi odcinek podcastu Instytutu Pileckiego „Temida w świecie Klio".

  • W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki

    debata

    W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki

    „W stronę życia. Ucieczki z getta warszawskiego" (reż. Małgorzata Grygiel, Michał Miziołek, prod. Instytut Pileckiego 2026, 30 min.) przybliża losy czworga bohaterów: Mariana Kalwarego, Barbary Marlow, Elżbiety Ficowskiej oraz Anny Stupnickiej-Bando.