Oglądaj | Problem ukarania zbrodniarzy wojennych w pracach rządu polskiego na emigracji (1939-1945) - Instytut Pileckiego
Oglądaj | Problem ukarania zbrodniarzy wojennych w pracach rządu polskiego na emigracji (1939-1945)
Zapraszamy do obejrzenia seminarium naukowego Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami, które odbyło się 1 marca 2023 r.
Z tematem „Problem ukarania zbrodniarzy wojennych w pracach rządu polskiego na emigracji (1939-1945)” wystąpiła dr Dominika Uczkiewicz z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego, a koreferentem był dr Oktawian Kuc (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego). Seminarium moderowała dr Agnieszka Konik.
Już w pierwszych miesiącach drugiej wojny światowej rząd polski na emigracji mierzył się z pytaniem o możliwość pociągnięcia zbrodniarzy nazistowskich do odpowiedzialności karnej. Angażując polskich prawników przebywających na emigracji, rozpoczęto opracowywanie i popularyzację koncepcji skutecznego karania przestępców wojennych. Ze względu na wczesny moment podjęcia tych prac polskie starania znacząco wyróżniały się na tle zachowawczego stanowiska aliantów zachodnich.
Podczas seminarium dr Dominika Uczkiewicz omówiła genezę i elementy projektu ścigania i karania zbrodniarzy wojennych, opracowanego przez władze polskie na emigracji, który zakładał dokumentację zbrodni, pociągnięcie sprawców naruszeń prawa międzynarodowego do odpowiedzialności osobistej, stworzenie efektywnego wymiaru sprawiedliwości, jak i rozwój współpracy państw alianckich na płaszczyźnie prawnej i politycznej.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.