Oglądaj | Problem ukarania zbrodniarzy wojennych w pracach rządu polskiego na emigracji (1939-1945) - Instytut Pileckiego
Oglądaj | Problem ukarania zbrodniarzy wojennych w pracach rządu polskiego na emigracji (1939-1945)
Zapraszamy do obejrzenia seminarium naukowego Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami, które odbyło się 1 marca 2023 r.
Z tematem „Problem ukarania zbrodniarzy wojennych w pracach rządu polskiego na emigracji (1939-1945)” wystąpiła dr Dominika Uczkiewicz z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego, a koreferentem był dr Oktawian Kuc (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego). Seminarium moderowała dr Agnieszka Konik.
Już w pierwszych miesiącach drugiej wojny światowej rząd polski na emigracji mierzył się z pytaniem o możliwość pociągnięcia zbrodniarzy nazistowskich do odpowiedzialności karnej. Angażując polskich prawników przebywających na emigracji, rozpoczęto opracowywanie i popularyzację koncepcji skutecznego karania przestępców wojennych. Ze względu na wczesny moment podjęcia tych prac polskie starania znacząco wyróżniały się na tle zachowawczego stanowiska aliantów zachodnich.
Podczas seminarium dr Dominika Uczkiewicz omówiła genezę i elementy projektu ścigania i karania zbrodniarzy wojennych, opracowanego przez władze polskie na emigracji, który zakładał dokumentację zbrodni, pociągnięcie sprawców naruszeń prawa międzynarodowego do odpowiedzialności osobistej, stworzenie efektywnego wymiaru sprawiedliwości, jak i rozwój współpracy państw alianckich na płaszczyźnie prawnej i politycznej.
Zobacz także
- Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
debata
Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
The Pilecki Discussions on the History and Legacy of Totalitarianism seek to bring together experts from East-Central Europe to discuss and debate issues of common concern in 20th century and contemporary histories of the former Eastern Bloc.
- Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku
seminarium
Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku
Region łódzki jako jedno z centrów mniejszości niemieckiej w Polsce do 1945 r. był polem eksperymentalnym wprowadzonej w 1940 r. w Kraju Warty tzw. volkslisty.
- Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
debata
Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
Na czym polegała reforma rolna z 1944 r.? Czym były „sądy nad dziedzicami”? Co stało się z pozbawionymi własności ziemianami? Na te i inne pytania odpowiada dr Anna Wylegała - autorka książki „Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce”.