Oglądaj | Hitler i Putin na tik-toku. Totalitarna propaganda i nowoczesna media. - Instytut Pileckiego
Oglądaj | Hitler i Putin na tik-toku. Totalitarna propaganda i nowoczesna media.
Zapraszamy do obejrzenia debaty z cyklu "Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku".
Debatę poprzedził pokaz filmu Europa, Europa Agnieszki Holland (Europa Europa, reż. Agnieszka Holland, 112 min, 1990, Francja, Niemcy).
Tuż przed wybuchem II wojny światowej żydowska rodzina ucieka z nazistowskich Niemiec i osiedla się w Łodzi. Jednak spokój nie trwa długo. Aby uchronić dzieci przed niebezpieczeństwem rodzice wysyłają Sally’ego i Davida na Wschód. Film, zgodnie z ideą Agnieszki Holland, utrzymany w konwencji powiastki filozoficznej z kilkoma zabawnymi komediowymi sytuacjami, opowiada o wojennych przygodach Sally’ego, który dostaje się kolejno pod panowanie dwóch totalitarnych systemów. Najpierw sowieckiego – w Grodnie jako członek komsomolskiej organizacji zostaje poddany komunistycznej indoktrynacji i z zapałem recytuje formułki o walce klas i „religii – opium dla ludu”. Potem hitlerowskiego – po wybuchu wojny radziecko-niemieckiej, dzięki znajomości języka niemieckiego i serii zbiegów okoliczności, pod przybranym imieniem Jupp, jako młody bohater wojenny zostaje wysłany do elitarnej szkoły w Niemczech, kształcącej przyszłe kadry państwowe.
Dyskusja po filmie
dr hab. Konrad Klejsa – profesor w Katedrze Filmu i Mediów Audiowizualnych UŁ; 2007-2009 prof. na Uni Tübingen. Doktorat (2005) i habilitacja (2015) poświęcone analizie filmów w aspekcie społeczno-politycznym. Redaktor tomów Badanie widowni filmowej, Wokół zagadnień dystrybucji filmowej, Od edukacji filmowej do edukacji audiowizualnej, Der Polnische Film: von seinen Anfängen bis zur Gegenwart. Kierownik projektów NCN: obecnie o rozpowszechnianiu filmów; w latach 2011-2015: Współczesna HollyŁódź: badania lokalnej kultury produkcji i widowni (w efekcie powstały artykuły w pismach indeksowanych na Scopus). Jest także promotorem dwóch doktoratów z kręgu badań dystrybucji filmów; oba projekty uzyskały granty Preludium (2019, 2020). W latach 2009-2011 – stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców. Dwukrotnie – stypendia FNP. W 2009 – nagroda im. B. Michałka dla najlepszej książki o tematyce filmowej.
dr Ian Garner – historyk, analityk rosyjskiej kultury i propagandy wojennej. W swojej pracy zgłębia dwa zagadnienia: co napędza obsesję Rosji na punkcie wojny i dlaczego tak wielu Rosjan w przeszłości i obecnie uległo militaryzmowi? Jego publikacje i wywiady znalazły się na łamach: Washington Post, Rolling Stone, New York Times, Guardian, Globe & Mail, BBC, CBC, CTV, ABC, YLE, Radio Canada, Mashable, Dainik Bhaskar, VICE News, Times Radio i in.
Marta Gromada – kierowniczka Zespołu Konfekcjonowania Danych w Dziale Przeciwdziałania Dezinformacji w NASK.
Prowadzenie: Mateusz Werner (Instytut Pileckiego)
O cyklu Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku
Rozmowy prowadzone w ramach cyklu są przez intelektualistów współpracujących z organizatorami wydarzenia: Instytutem Pileckiego i FINA. Celem spotkań jest przemyślenie społecznych, kulturowych i politycznych konsekwencji niepełnego rozrachunku z dwoma totalitarnymi systemami XX wieku: komunizmu i nazizmu. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, w czasie trwającej wojny na Ukrainie.
Zobacz także
- Złoty, który przestał być polski. Historia okupacyjnych pieniędzy #giełdahistorii odc. 45
podcast
Złoty, który przestał być polski. Historia okupacyjnych pieniędzy #giełdahistorii odc. 45
We wrześniu 1939 roku polska waluta trafia w wir historii. Państwo znika z mapy, ale złotówki zostają w kieszeniach obywateli. Co dzieje się z nimi dalej? O tym opowiada ten odcinek.
- Czy PRL szykował kapitalizm? Prawdziwy początek transformacji. Giełda historii odc. 46
podcast
Czy PRL szykował kapitalizm? Prawdziwy początek transformacji. Giełda historii odc. 46
Myślisz, że to Balcerowicz rozpoczął reformy? A może że Okrągły Stół zmienił wszystko?
- Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
podcast
Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n