Obrazy Historii. Wyzwolenie Warszawy - Instytut Pileckiego
Pierwsze w 2022 roku spotkanie z cyklu „Obrazy Historii” to rozmowa o wyzwoleniu Warszawy 17 stycznia 1945 roku. Punktem wyjścia do dyskusji były dwa filmy: „Pianista” Romana Polańskiego oraz „Robinson warszawski” Jerzego Zarzyckiego.
Oba dzieła to ekranizacje wojennych wspomnień Władysława Szpilmana, pianisty i kompozytora żydowskiego pochodzenia.
Gośćmi dr. Mateusza Wernera, filozofa kultury i filmoznawcy z Instytutu Pileckiego, byli: prof. Piotr Kletowski – filmoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr Tomasz Leszkowicz – historyk i redaktor portalu Histmag.org, specjalizujący się w historii XX wieku oraz społeczno-politycznej historii wojska.
Zobacz także
- Prosecuting war crimes in Ukraine | Interview with Nadia Volkova
debata
Prosecuting war crimes in Ukraine | Interview with Nadia Volkova
W kolejną rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, przypominamy wywiad z Nadią Volkovą, założycielką i dyrektorką NGO Ukrainian Legal Advisory Group (ULAG).
- Jak II RP uzbroiła swoją armię? Historia polskiej broni strzeleckiej | Giełda historii odc. 53
podcast
Jak II RP uzbroiła swoją armię? Historia polskiej broni strzeleckiej | Giełda historii odc. 53
W tym odcinku „Giełdy historii” Remigiusz Stefani odkrywa fascynującą historię unifikacji polskiego uzbrojenia w okresie II Rzeczypospolitej.
- Polski tropiciel nazistów i rola Sowietów w wyzwoleniu Auschwitz | Temida w świecie Klio odc. 1
podcast
Polski tropiciel nazistów i rola Sowietów w wyzwoleniu Auschwitz | Temida w świecie Klio odc. 1
„Temida w świecie Klio” to cykl rozmów o historii i prawie. Uczestnicy dyskutują na temat wydarzeń historycznych z punktu widzenia prawa międzynarodowego oraz krajowego.