Obraz Westerplatte w polskim kinie | Obrazy Historii - Instytut Pileckiego
Podczas pierwszego spotkania w ramach nowego cyklu „Obrazów Historii” rozmawialiśmy o obrazie Westerplatte w polskim kinie. Punktem wyjścia do dyskusji były dwa filmy: „Westerplatte” w reż. S. Różewicza oraz „Tajemnica Westerplatte” P. Chochlewa.
Z dr. Mateuszem Wernerem – filozofem kultury i filmoznawcą z Instytutu Pileckiego - o wydarzeniach wokół Westerplatte rozmawiali:
prof. Grzegorz Kucharczyk – historyk i publicysta z Instytutu Pileckiego, specjalizujący się w historii myśli politycznej XIX i XX wieku oraz historii Niemiec;
dr Mikołaj Mirowski – historyk, publicysta oraz współpracownik Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.