Noc listopadowa Andrzeja Wajdy | OBRAZY HISTORII - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

Noc listopadowa Andrzeja Wajdy | OBRAZY HISTORII

Podczas tego spotkania rozmawialiśmy o powstaniu listopadowym, które wybuchło w 1830 roku. Punktem wyjścia do dyskusji było przedstawienia Teatru Telewizji „Noc listopadowa” w reż. Andrzeja Wajdy, według dramatu Stanisława Wyspiańskiego.

➡️ Co miał do powiedzenia o Powstaniu Listopadowym Wyspiański i jak zrozumiał to Wajda?

➡️ Co sądzi historyk o wizji artystycznej Powstania? Co wiemy dziś o jego rzeczywistym przebiegu i dowódcach?

➡️ O czym świadczy brak Powstania Listopadowego w imaginarium polskiego kina?

➡️ Czy Powstanie Listopadowe odchodzi w zapomnienie?

Na te i inne pytania postarali się odpowiedzieć dr Mateusz Werner, filozof kultury i filmoznawca z Instytutu Pileckiego, oraz jego goście:

✅ prof. Jarosław Czubaty – historyk, specjalizujący się w historii XIX w., a także historii epoki napoleońskiej oraz historii Księstwa Warszawskiego

✅ Rafał Węgrzyniak – teatrolog, autor Encyklopedii „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

Zobacz także

  • Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55

    podcast

    Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55

    W 55. odcinku podcastu „Giełda Historii” wyruszamy w niezwykłą podróż przez ponad dziewięć dekad historii Polskich Linii Lotniczych LOT.

  • Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2

    podcast

    Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2

    Czy Polska interesowała się losem Żydów w nazistowskich Niemczech, w jaki sposób polskie ambicje kolonialne łączyły się z losem ludności żydowskiej w Polsce? Zapraszamy na drugi odcinek podcastu Instytutu Pileckiego „Temida w świecie Klio".

  • W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki

    debata

    W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki

    „W stronę życia. Ucieczki z getta warszawskiego" (reż. Małgorzata Grygiel, Michał Miziołek, prod. Instytut Pileckiego 2026, 30 min.) przybliża losy czworga bohaterów: Mariana Kalwarego, Barbary Marlow, Elżbiety Ficowskiej oraz Anny Stupnickiej-Bando.