Muzyka polska w okresie socrealizmu | seminarium - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

Muzyka polska w okresie socrealizmu | seminarium

Zachęcamy do obejrzenia seminarium prof. Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej (IS PAN). W roli koreferentów wystąpili - prof. Krzysztof Brzechczyn (IPN, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) oraz dr John Cornell (OBnT Instytutu Pileckiego).

Po II wojnie światowej polskie środowisko muzyczne znalazło się w nowej sytuacji. W 1945 r. powołano do życia Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Związek Kompozytorów Polskich, powstawały filharmonie, orkiestry i wyższe uczelnie muzyczne. Jednocześnie rząd w coraz większym stopniu dążył do kontroli twórców. Naciski ideologiczne zwiększyły się po 1948 r. wraz z wprowadzaniem socrealizmu. W 1949 r. podczas Zjazdu Kompozytorów i Krytyków Muzycznych w Łagowie Lubuskim uznano socrealizm za obowiązujący także kompozytorów. Jak wpłynęło to na rozwój muzyki polskiej w następnych latach? Jakie strategie przyjęli kompozytorzy? Czy powstały wówczas wartościowe kompozycje? Wykład przybliża sytuację muzyki polskiej w okresie socrealizmu.

Seminarium naukowe online poprowadziła Emilia Dziewiecka z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.

Zobacz także

  • Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55

    podcast

    Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55

    W 55. odcinku podcastu „Giełda Historii” wyruszamy w niezwykłą podróż przez ponad dziewięć dekad historii Polskich Linii Lotniczych LOT.

  • Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2

    podcast

    Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2

    Czy Polska interesowała się losem Żydów w nazistowskich Niemczech, w jaki sposób polskie ambicje kolonialne łączyły się z losem ludności żydowskiej w Polsce? Zapraszamy na drugi odcinek podcastu Instytutu Pileckiego „Temida w świecie Klio".

  • W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki

    debata

    W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki

    „W stronę życia. Ucieczki z getta warszawskiego" (reż. Małgorzata Grygiel, Michał Miziołek, prod. Instytut Pileckiego 2026, 30 min.) przybliża losy czworga bohaterów: Mariana Kalwarego, Barbary Marlow, Elżbiety Ficowskiej oraz Anny Stupnickiej-Bando.