Jak dekolonizować rosyjski imperializm i sowiecki totalitaryzm? - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

Jak dekolonizować rosyjski imperializm i sowiecki totalitaryzm?

Od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w podejściu do rosyjskiej i sowieckiej historii tryumfy zaczęło święcić podejście „dekolonizujące”.

W krajach zachodnich jakby dopiero teraz odkryto, że Rosja i jej sowiecka mutacja to było imperium kolonialne. W krajach postsowieckich z kolei coraz śmielej zaczął się przebijać pogląd, że stanowiły one kolonie Rosji. I na wschodzie, i na zachodzie organizuje się więc na ten temat konferencje, ukazują się artykuły, podcasty i programu TV na ten temat. My w Polsce wiedzieliśmy od dawna, że Rosja w różnych swych wcieleniach była bezwzględnym imperium kolonialnym. Swoje doświadczenia w tym zakresie ma także Ukraina, doświadczająca dziś erupcji brutalnego imperializmu Kremla. Ale czy mamy w związku z tym do opowiedzenia coś ciekawego światu, tak by nie spotlało się to z pogardliwym prychnięciem „a ci znowu swoje…”? Jak wobec tego o tym opowiadać, jak szukać wspólnego języka i jak sprawić, by ta chwilowa moda stała się solidnym kierunkiem badawczym z własną metodologią i narzędziami, a nie histerycznym krzykiem zaaferowanych publicystów?
 
Uczestnicy:
Prof. Hieronim Grala
Prof. Leonid Zaszkilniak
dr Jerzy Rohoziński
Moderator: dr Agnieszka Konik

Zobacz także

  • Kolejki PRL, czyli codzienność w systemie niedoboru #gieldahistorii odc. 28

    podcast

    Kolejki PRL, czyli codzienność w systemie niedoboru #gieldahistorii odc. 28

    W tym odcinku, nagranym w warszawskim Muzeum Życia w PRL, prof. Andrzej Zawistowski zabiera nas w fascynującą podróż do czasów Polski Ludowej, opowiadając o jednym z najbardziej charakterystycznych zjawisk tamtej epoki – kolejkach.

  • Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK

    wykład

    Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK

    Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z archiwistami Instytutu Pileckiego, którzy posiłkując się zbiorami naszego Archiwum, prześledzą, jak wyglądało Boże Narodzenie w cieniu drugiej wojny światowej z perspektywy dzieci i dorosłych.

  • "Po prostu jestem z tymi ludzmi" | Spotkanie autorskie z Katarzyną Jóźwik

    debata

    "Po prostu jestem z tymi ludzmi" | Spotkanie autorskie z Katarzyną Jóźwik

    Zapraszamy do obejrzenia rozmowy wokół książki „Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980-1984” Katarzyny Jóźwik, wydanej w 2024 r. przez Instytut Pileckiego.