Działalność Poselstwa RP w Bernie w czasie II wojny światowej - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

Działalność Poselstwa RP w Bernie w czasie II wojny światowej

Seminarium dr Danuty Drywy z Muzeum Stutthof. Jako koreferenci pojawiają się dr Aleksandra Kmak-Pamirska oraz Eryk Habowski z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego. Spotkanie moderuje dr Barbara Świtalska-Starzeńska.

Poselstwo RP w Bernie było jedną z niewielu polskich placówek dyplomatycznych działających przez cały okres II wojny światowej. Mimo trudnego położenia, obawiając się zamknięcia – wskutek niemieckich interwencji – przez rząd Szwajcarii, polska placówka w Bernie cały czas brała aktywny udział w różnego typu działaniach, których celem było niesienie pomocy ludności żydowskiej zarówno w okupowanych przez Niemców krajach, jak i w neutralnej Szwajcarii.

Poselstwo RP w Bernie było również ważnym punktem w przekazywaniu informacji o sytuacji w okupowanej przez Niemców Polsce do różnych zagranicznych agencji prasowych i placówek dyplomatycznych. Działalność Poselstwa RP w Bernie jest też świadectwem wkładu Rządu RP na uchodźstwie w akcję ratowania Żydów w okupowanej Europie.

Zobacz także

  • Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55

    podcast

    Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55

    W 55. odcinku podcastu „Giełda Historii” wyruszamy w niezwykłą podróż przez ponad dziewięć dekad historii Polskich Linii Lotniczych LOT.

  • Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2

    podcast

    Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2

    Czy Polska interesowała się losem Żydów w nazistowskich Niemczech, w jaki sposób polskie ambicje kolonialne łączyły się z losem ludności żydowskiej w Polsce? Zapraszamy na drugi odcinek podcastu Instytutu Pileckiego „Temida w świecie Klio".

  • W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki

    debata

    W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki

    „W stronę życia. Ucieczki z getta warszawskiego" (reż. Małgorzata Grygiel, Michał Miziołek, prod. Instytut Pileckiego 2026, 30 min.) przybliża losy czworga bohaterów: Mariana Kalwarego, Barbary Marlow, Elżbiety Ficowskiej oraz Anny Stupnickiej-Bando.