Dyskusja po premierze filmu Maszy Makarowej „Wnuczka Naczelnej” - Instytut Pileckiego
16 listopada 2025 roku, w 85. rocznicę zamknięcia granic getta warszawskiego, w siedzibie Instytutu Pileckiego odbyła się premiera filmu Maszy Makarowej „Wnuczka Naczelnej”.
Dokument opowiada o historii, która rozegrała się tuż obok obecnej warszawskiej siedziby Instytutu – w Żydowskim Szpitalu Dziecięcym im. Bersohnów i Baumanów przy ul. Siennej 60 w Warszawie. Naczelną lekarką szpitala była dr Anna Braude-Hellerowa, która podczas powstania w getcie warszawskim zginęła wraz ze swoimi pacjentami i współpracownikami. „Nie martwcie się o mnie. Mam inne plany” – napisała, gdy proszono ją, by opuściła getto.
Bohaterką filmu Maszy Makarowej jest Ewa Heller-Ekblad – wnuczka dr Braude-Hellerowej. Dziś 85-letnia psychoanalityczka mieszkająca w Szwecji, kiedyś dziecko z warszawskiego getta, wraca w filmie do miejsc, które pamiętają jej pierwsze kroki i słowa.
Po projekcji filmu odbyła się dyskusja „Pamięć (bez) świadków”, w której udział wzięli: Ewa Heller-Ekblad i Anna May Heller – wnuczki dr Anny Braude-Hellerowej, Masza Makarowa – reżyserka filmu, dr hab. Katarzyna Person – dyrektorka Muzeum Getta Warszawskiego oraz Karol Madaj – dyrektor Instytutu Pileckiego.
Dyskusję poprowadziła red. Magdalena Kicińska. Organizatorzy wydarzenia: Muzeum Getta Warszawskiego, Instytut Pileckiego.
Zobacz także
- Skóry, mięso i szubienica | Afery gospodarcze PRL. Giełda historii odc. 51
podcast
Skóry, mięso i szubienica | Afery gospodarcze PRL. Giełda historii odc. 51
Afera mięsna w PRL, afera skórzana i największe afery gospodarcze lat 60.
- Henryk Sławik (1894–1944) – bohater trzech narodów – wykład dr. hab. Tomasza Kurpierza
wykład
Henryk Sławik (1894–1944) – bohater trzech narodów – wykład dr. hab. Tomasza Kurpierza
6 listopada 2025 roku w ramach cyklu „Dyplomatyczne kontrapunkty” w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów w Warszawie odbył się wykład dr. hab. Tomasza Kurpierza zatytułowany „Henryk Sławik (1894–1944) – bohater trzech narodów”.
- Mitteleuropa – dr Krzysztof Rak o książce Friedricha Naumanna #rozmowyoksiazkach odc. 10
podcast
Mitteleuropa – dr Krzysztof Rak o książce Friedricha Naumanna #rozmowyoksiazkach odc. 10
W dziesiątym odcinku „Rozmów o książkach” o książce „Mitteleuropa” Friedricha Naumanna, wydanej przez Instytut Pileckiego w 2022 roku w przekładzie Kamila Markiewicza.