Zadanie 7: Wydarzyło się jutro - Instytut Pileckiego
projekt
29.05.2020 (PT) 11.51
Zadanie 7: Wydarzyło się jutro
W tym zadaniu chcielibyśmy prosić Was, abyście wybrali sobie jeden z naszych postów, a następnie zaprezentowali nam, co się wydarzyło z daną osobą lub miejscem "nazajutrz": w kolejnych dniach, tygodniach i latach po opisywanym przez nas wydarzeniu.
Na naszym fanpage'u prezentujemy ważne historycznie miejsca, wydarzenia czy postacie w przełomowych momentach życia.
Jednym z takich - znanych też Wam (chociażby z zadania 2) - wydarzeń, była ucieczka Witolda Pileckiego z Auschwitz. A czy wiecie co spotkało rotmistrza w kolejnych dniach i tygodniach po ucieczce? Gdzie przebywał, kogo spotkał?
Innym przykładem może być prezentowane na naszym fejsbuku słuchowisko Piątki "Tango Milonga", opisujące ucieczkę Jana Komskiego. A jak dalej potoczyły się jego losy - kto wie?
W tym zadaniu chcielibyśmy prosić Was, abyście wybrali sobie jeden z naszych postów (może być też sprzed roku i starszy), a następnie zaprezentowali nam, co się wydarzyło z daną osobą lub miejscem "nazajutrz": w kolejnych dniach, tygodniach, latach, po opisywanym przez nas wydarzeniu. Swoją drogą - nasz film "Nazajutrz" pokazywał, co się działo w Polsce tuż po zakończeniu wojny. Jeśli jeszcze go nie widzieliście, zachęcamy do seansu!
A więc: do dzieła! Postarajcie się odnaleźć takie posty, których kontynuacja będzie wyjątkowo ciekawa. Zacznijcie od tego, aby pokazać na jakim poście bazujecie - udostępnijcie go nam. Przygotujcie opowieść o tym, co "wydarzyło się jutro" w atrakcyjnej formie.
Przy okazji: Witold Pilecki, który do Auschwitz trafił jako Tomasz Serafiński po ucieczce przypadkowo trafił do domu...prawdziwego Tomasza Serafińskiego! A Jan Komski zrobił karierę w USA, był grafikiem i malarzem.
Zobacz rozwiązanie zadania piątki „Historycy” (kliknij tutaj).
Zobacz także
- Debata "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
debata
Debata "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
W związku z trzecią rocznicą rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę zapraszamy na dyskusję i prezentację nowego raportu Centrum Lemkina.
- Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
Zima w Warszawie? Od 1 lutego zapraszamy młodzież, studentów, nauczycieli, dzieci szkolne, a nawet przedszkolaków z rodzicami do Galerii Instytutu Pileckiego w warszawskim Domu Bez Kantów!
- Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Wydarzenie
Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprasza na dyskusję o książce Katarzyny Jóźwik wydanej przez Instytut Pileckiego. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Ex Bibliotheca".