Czy każdy może być archiwistą? Rola i znaczenie archiwów społecznych | seminarium - Instytut Pileckiego
inne
17.02.2021 (ŚR) 15.00
Czy każdy może być archiwistą? Rola i znaczenie archiwów społecznych | seminarium
O tym, czy w każdym z nas kryje się potencjalny archiwista i czy każdy może założyć własne archiwum, o różnorodności archiwów społecznych, a także o roli i znaczeniu Centrum Archiwistyki Społecznej w archiwistyce opowie Joanna Łuba, wicedyrektorka CAS.
Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu polsko-niemieckich seminariów „Twierdza Archiwum/ Festung Archiv”.
Archiwa społeczne wymykają się prostym definicjom. Zakładają je pojedyncze osoby, środowiska lub instytucje, a zebrana przez nie dokumentacja odzwierciedla różnorodne i nierzadko nieoczywiste zainteresowania ich założycieli. Archiwa te często dokumentują tematy na pierwszy rzut oka niszowe, które jednak przy bliższym spojrzeniu okazują się znacząco wzbogacać debatę publiczną o ważne, a do tej pory pomijane zagadnienia. Zmieniają postrzeganie historii małych ojczyzn, reinterpretują spuścizny artystów, wydobywają z niebytu historycznego zasłużone postacie, stawiają pytania dotykające kwestii tożsamości, zabezpieczają i udostępniają dziedzictwo kulturowe. Dzięki powołanemu w 2020 roku Centrum Archiwistyki Społecznej ogromne zaangażowanie wielu archiwistek i archiwistów w ochronę dziedzictwa kulturowego może zostać należycie docenione.
Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom. Seminarium będzie prowadzone w języku polskim i tłumaczone symultanicznie na język niemiecki. Pod poniższym linkiem należy dokonać rejestracji, a na wskazany adres mailowy zostanie przesłany link do seminarium:
https://zoom.us/webinar/register/WN_kDJeDsDlTFqWCwpHOjyLOw
Przed udziałem w spotkaniu zalecamy uaktualnienie aplikacji Zoom do najnowszej wersji.
Joanna Łuba, wicedyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej, historyczka i
badaczka emigracji, przez ponad 10 lat związana z Ośrodkiem KARTA, w którym pełniła funkcję wicedyrektorki ds. archiwów, nadzorowała działania związane z archiwistyką społeczną oraz prowadziła projekty dokumentacyjne dotyczące pamięci emigrantów. Autorka publikacji i kuratorka wystaw na bazie zbiorów społecznych.
Zobacz także
- Projekcja filmu „Odyseja polska” i prezentacja materiałów edukacyjnych dla nauczycieli | ONLINE
edukacja
Projekcja filmu „Odyseja polska” i prezentacja materiałów edukacyjnych dla nauczycieli | ONLINE
W dniu matury z historii, tuż po rocznicy zdobycia Monte Cassino, zapraszamy nauczycieli z całej Polski na wirtualny pokaz filmu „Odyseja polska” połączony z prezentacją materiałów edukacyjnych opracowanych z myślą o pracy z młodzieżą.
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- "Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
debata
"Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
5 maja minęła 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie poświęcone książce „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija.