Wystawa o sprawiedliwych dyplomatach otwarta w Bernie - Instytut Pileckiego
wystawa
21.09.2018 (PT) 17.00
Wystawa o sprawiedliwych dyplomatach otwarta w Bernie
W Ambasadzie RP w Bernie otwarta została wystawa „Paszporty” opowiadająca o reakcji państwa podziemnego i rządu na emigracji na zbrodnie Holokaustu.
Celem wystawy jest przedstawienie roli rządu RP na uchodźstwie i Polskiego Państwa Podziemnego w informowaniu świata o Zagładzie Żydów i podejmowanych akcji na rzecz ich ratowania. W uroczystości udział wzięli Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego, Jakub Kumoch, ambasador Polski w Szwajcarii oraz dr Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
– Wystawa została zorganizowana w związku z badaniami prowadzonymi przez Instytut Pileckiego we współpracy z polską ambasadą w Szwajcarii – mówi dr Wojciech Kozłowski. – Kilka tygodni temu ogłosiliśmy listę 710 nazwisk Żydów, w tym 115 ocalonych z Holocaustu, którzy w wyniku starań tzw. grupy berneńskiej posiadali paszporty Haiti i Hondurasu. Wystawa w sposób szczegółowy prezentuje działalność właśnie grupy berneńskiej i jej głównych bohaterów, w tym Chaima Eissa i Aleksandra Ładosia.

WYSTAWA W AMBASADZIE
– W gablotach prezentowane są najcenniejsze obiekty z archiwum Eissa: paszporty, rachunki, korespondencje pomiędzy Chaimem Eissem i polskimi dyplomatami. Są także listy pomiędzy Żydami przebywającymi w gettach a SIlberscheinem, który był jednym z pośredników pomiędzy polskimi Żydami i placówką dyplomatyczną – mówi Hanna Radziejowska z Instytutu Pileckiego, kuratorka wystawy. – Najciekawsze dokumenty pochodzące zarówno z archiwów państwowych, jak i zakupionego przez Polskę zbioru Eissa zwiedzający obędą mogli obejrzeć m.in. w formie reprintów.
Specjalna prezentacja multimedialna da możliwość obejrzenia ponad sto niezwykłych portretów pochodzących z archiwum Eissa. To fotografie polskich Żydów powstałe w celu przygotowania dokumentów paszportowych, które miały im umożliwić ucieczkę i ratowanie życia.
Mottem całej wystawy jest wiersz polskiego Żyda, poety i kronikarza getta warszawskiego zamordowanego w 1943 roku Władysława Szlengla „Paszporty”:
Chciałbym mieć paszport Paragwaju,
złoty i wolny to jest kraj,
ach, jak przyjemnie być poddanym
kraju, co zwie się: Paragwaj.
Chciałbym mieć paszport Urugwaju,
mieć Costa Rica, Paragwaj,
po to, by mieszkać spokojnie w Warszawie,
to jednak najpiękniejszy kraj”.
Wkrótce wystawa zostanie pokazana również w Muzeum w Rapperswil oraz w Zurichu.

ORGANIZATORZY WYSTAWY
Wystawa zorganizowana jest przez Instytut Pileckiego we współpracy z ambasadą Polski w Szwajcarii. Wsparcia w organizowaniu wystawy udzieliło Muzeum Auschwitz Birkeanu. Kuratorami wystawy są: dr Wojciech Kozłowski, Hanna Radziejowska oraz Jakub Kumoch. Koncepcja wystawy pojawiła się i została zrealizowana dzięki zainicjowaniu i prowadzeniu prac dotyczących grupy berneńskiej przez ambasadora Jakuba Kumocha.
Muzykę, która będzie towarzyszyć wystawie napisał Patryk Zakrocki – polski skrzypek, artysta dźwiękowy, animator warszawskiej sceny improwizowanej, kompozytor. Zakrocki napisał specjalny utwór opowiadający o historii polskich dyplomatów w Bernie.
AKCJA PASZPORTOWA I GRUPA BERNEŃSKA
Grupa berneńska była nieformalną formą współpracy polskich dyplomatów z poselstwa RP w Bernie i przedstawicieli organizacji żydowskich na rzecz ratowania europejskich Żydów. Pod kierownictwem ambasadora Aleksandra Ładosia grupa dostarczała fałszywe paszporty południowoamerykańskie, m.in.: Paragwaju, Salwadoru, Boliwii, Peru, Haiti i Hondurasu, które chroniły jego właścicieli przed wywózką do obozów zagłady w okupowanej przez III Rzeszę Polsce. Według różnych szacunków, w sumie wydano około 4 tys. takich dokumentów. Liczba ocalonych pozostaje nieznana.
fot. zespół wespół
Zobacz także
- Projekcja filmu „Odyseja polska” i prezentacja materiałów edukacyjnych dla nauczycieli | ONLINE
edukacja
Projekcja filmu „Odyseja polska” i prezentacja materiałów edukacyjnych dla nauczycieli | ONLINE
W dniu matury z historii, tuż po rocznicy zdobycia Monte Cassino, zapraszamy nauczycieli z całej Polski na wirtualny pokaz filmu „Odyseja polska” połączony z prezentacją materiałów edukacyjnych opracowanych z myślą o pracy z młodzieżą.
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- "Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
debata
"Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
5 maja minęła 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie poświęcone książce „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija.