Wystawa "Miejskie sieci modernizmu i rola architektów i architektek pochodzenia żydowskiego. Przykład Gdyni" - Instytut Pileckiego
wystawa
26.06.2023 (PN) 17.00
Wystawa "Miejskie sieci modernizmu i rola architektów i architektek pochodzenia żydowskiego. Przykład Gdyni"
Zapraszamy do odwiedzenia naszej nowej wystawy w Gdyni. Ekspozycja w nieco zmodyfikowanej formie była wcześniej pokazana w ramach prestiżowego festiwalu architektury nowoczesnej "Trienale der Moderne" w Berlinie.
"Miejskie sieci modernizmu i rola architektów i architektek pochodzenia żydowskiego. Przykład Gdyni"
- Wystawa prezentowana jest w języku polskim, angielskim oraz niemieckim, w Gdynia InfoBox, (ul. Świętojańska 30, 81-372 Gdynia).
- Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 10:00-18:00, sobota 11:00-18:00, niedziela 11:00-16:00
- Ekspozycja otwarta do 24 września 2023 r.
O wystawie
Przykład Gdyni prezentuje międzywojenną architekturę Gdyni ukazywaną przez pryzmat wybranych realizacji autorstwa polskich architektów żydowskiego pochodzenia. Stanowili oni ważną grupę twórców zaangażowanych w działania modernizacyjne skupione wokół odbudowy i przebudowy Polski w okresie międzywojennym a także aktywnie przyczyniali się do rozwoju nowoczesnego języka architektonicznego. Pod koniec lat 30. XX wieku część z nich została pozbawiona prawa wykonywania zawodu a wraz z wybuchem II wojny światowej wielu z nich zostało zmuszonych do ucieczki w obawie o swoje życie oraz było prześladowanych lub zostało zamordowanych przez niemiecki reżim okupacyjny. Ze względu na wydarzenia czasu wojny i losy tych architektów w okresie powojennym, niektóre z tych postaci są dziś nieznane. O innych wciąż się pamięta, jednak ich życie i twórczość zasługują na szersze zainteresowanie i docenienie.
Prezentowane na wystawie przykłady projektów i realizacji architektonicznych to tylko część bogatego dorobku żydowskich architektów działających w Gdyni w okresie międzywojennym. Znaczna grupa tych budynków, podobnie jak te prezentowane na wystawie, przetrwała do dziś, nierzadko wraz z ich oryginalną dokumentacją projektową.
Wystawa powstała jako efekt współpracy stowarzyszenia Gesellschaft zur Erforschung des Lebens und Wirkens deutschsprachiger jüdischer Architekten (GjA) oraz Instytutu Pileckiego w Berlinie jako część programu Ćwiczenie Nowoczesności. Wystawa pierwszy raz była prezentowana w listopadzie 2022 r. w Berlinie w ramach festiwalu Triennale der Moderne.
Zespół kuratorski: dr Małgorzata Jędrzejczyk, Witold Okun, Marie-Josée Seipelt, dr inż. arch. Günter Schlusche
Kwerendy i konsultacja merytoryczna: dr Jarosław Drozd; dr inż. arch. Joanna Majczyk, Witold Okun, dr hab. inż. arch. Agnieszka Tomaszewicz
Zobacz także
- Conference: Unknown Legacies of the Nuremberg Trial: Regional Approaches and Perspectives in East Central Europe
konferencja
Conference: Unknown Legacies of the Nuremberg Trial: Regional Approaches and Perspectives in East Central Europe
Zapraszamy do udziału w konferencji "Unknown Legacies of the Nuremberg Trial: Regional Approaches and Perspectives in East Central Europe".
- Zapomniany sprawiedliwy konsul Feliks Chiczewski 1889-1972 | Pokaz filmu i spotkanie z reżyserem
Wydarzenie
Zapomniany sprawiedliwy konsul Feliks Chiczewski 1889-1972 | Pokaz filmu i spotkanie z reżyserem
Zapraszamy na czwarte spotkanie z cyklu „Dyplomatyczne kontrapunkty”, poświęconego polskim dyplomatom, którzy podczas II wojny światowej, we współpracy z organizacjami żydowskimi, wystawiali Żydom nielegalne paszporty, ratując ich przed Zagładą.
- Henryk Sławik (1894-1944) bohater trzech narodów | Wykład i koncert muzyki klasycznej
Wydarzenie
Henryk Sławik (1894-1944) bohater trzech narodów | Wykład i koncert muzyki klasycznej
Zapraszamy na trzecie spotkanie z cyklu „Dyplomatyczne kontrapunkty”, poświęcone polskim dyplomatom, którzy podczas II wojny światowej, we współpracy z organizacjami żydowskimi, wystawiali Żydom nielegalne paszporty, ratując ich przed Zagładą.