Wisła – między mocarstwami | rejs - Instytut Pileckiego
Podczas rejsu po Wiśle – symbolicznej granicy – dr Andrzej Skalimowski przedstawi losy Warszawy na tle dziejów kraju w przededniu wybuchu II wojny światowej, przybliży okoliczności odbudowy miasta oraz nakreśli okoliczności zawarcia Paktu Hitler-Stalin.
23 sierpnia obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Tego dnia w 1939 roku w Moskwie został podpisany pakt o nieagresji między III Rzeszą a ZSRS, znany powszechnie jako Pakt Ribbentrop-Mołotow. W jego tajnym załączniku zostały zawarte plany rozbioru Polski oraz państw nadbałtyckich i Rumunii. Na jego podstawie, granica strefy wpływów III Rzeszy i ZSRR miała przebiegać na linii rzek Narew-Wisła-San. W praktyce Polska zostałaby podzielona między dwa państwa, podobnie jak i sama Warszawa.
Start: godz. 14:00 przy „Barce Warszawskiej” na bulwarze Jana Karskiego, pod Zamkiem Królewskim, koniec około godz. 16.00.
Zapisy na rejs z dopiskiem „Barka” przyjmujemy do 24 sierpnia pod adresem: zapisy@obnt.pl. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
► Dr Andrzej Skalimowski jest historykiem specjalizującym się w historii Polski XX w., biografem pierwszego naczelnego architekta Warszawy Józefa Sigalina, adiunktem w Instytucie Historii Nauki PAN.
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wiemy, że lubicie fotorelacje z organizowanych przez nas wydarzeń, dlatego i tym razem będzie towarzyszył nam fotograf.
Zobacz także
- 90. urodziny Domu Bez Kantów w Warszawie
Wydarzenie
90. urodziny Domu Bez Kantów w Warszawie
Świętujemy 90 lat Domu Bez Kantów – dołącz do nas już od pierwszych chwil! Zaczynamy od inspirującej debaty z udziałem znakomitych ekspertów, która otworzy program naszych obchodów.
- „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze” | PROMOCJA KSIĄŻKI
Wydarzenie
„Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze” | PROMOCJA KSIĄŻKI
Zapraszamy do udziału w spotkaniu wokół nowości wydawniczej Instytutu Pileckiego – książki pt. „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze”.
- WSPÓLNOTA NA TRUDNE CZASY | Forum Polsko-Niemieckie 2025
Wydarzenie
WSPÓLNOTA NA TRUDNE CZASY | Forum Polsko-Niemieckie 2025
W dniach 4-5 czerwca w Berlinie odbędzie się Forum Polsko-Niemieckie, które po siedmioletniej przerwie, powraca do kalendarza międzynarodowych konferencji.