„Wilkołak” | pokaz przedpremierowy i dyskusja z Adrianem Pankiem - Instytut Pileckiego
kultura
27.02.2019 (ŚR) 18.00
„Wilkołak” | pokaz przedpremierowy i dyskusja z Adrianem Pankiem
W lutym przedpremierowo „Wilkołak”! W dyskusji w ramach „Obrazów Historii” porozmawiamy z reżyserem Adrianem Pankiem oraz antropolog Małgorzatą Wosińską.
Lato 1945 roku. Ośmioro wyzwolonych z obozu Gross-Rosen dzieci osiedla się w prowizorycznym sierocińcu w opuszczonym pałacu w lesie. Opiekuje się nimi Hanka – dwudziestoletnia była więźniarka. Dzieci nie mogą długo cieszyć się odzyskaniem utraconego dzieciństwa – koszmar powraca. W lasach pojawiają się obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów przed wyzwoleniem Gross-Rosen, wygłodzone i zdziczałe osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania.
Na Festiwalu Filmowym w Gdyni Adrian Panek został uhonorowany nagrodą za reżyserię „Wilkołaka”.
Dyskusja:
Adrian Panek – reżyser i scenarzysta. Absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Małgorzata Wosińska – antropolog kultury, absolwentka Wydziału Historycznego UAM. Zajmuje się antropologią pamięci i przestrzeni.
Obrazy Historii
Cykl pokazów filmów o tematyce historycznej. Raz w miesiącu Instytut Pileckiego oraz Warszawska Szkoła Filmowa zapraszają na projekcję filmu oraz spotkanie z twórcami i historykami. Wspólnie dyskutujemy, szukamy znaczeń, jakie niosą ze sobą prezentowane obrazy, zastanawiamy się nad prawdami i mitami obejrzanych historii oraz tym, jak obecnie wpływają na nasze postawy.
Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- "Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
debata
"Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
5 maja minęła 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie poświęcone książce „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija.
- Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa w Instytucie Pileckiego w Augustowie
konferencja
Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa w Instytucie Pileckiego w Augustowie
W związku z 80. rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej, 9 maja w Instytucie Pileckiego w Augustowie (ul. 3 Maja 16) odbędzie się debata.