Wileńszczyzna pod okupacją niemiecką - Instytut Pileckiego
seminarium
08.06.2022 (ŚR) 12.00
Wileńszczyzna pod okupacją niemiecką
8 czerwca zapraszamy na seminarium dr hab. Piotra Niwińskiego (IPN Oddział w Gdańsku). W roli koreferenta wystąpi dr Jerzy Rohoziński (OBnT Instytut Pileckiego).
Wileńszczyzna pod okupacją niemiecką, w 1941 roku, weszła potencjalnie dobrze przygotowana organizacyjnie. Stworzyła jedną z najlepiej działających siatek konspiracyjnych w Polskim Państwie Podziemnym i jedno z największych zgrupowań partyzanckich. Tacy dowódcy jak „Szczerbiec” czy „Łupaszka” przeszli do legendy. Walczono w skrajnie trudnych warunkach, nie tylko z okupantem niemieckim, ale i wspomagającymi go Litwinami oraz sowiecką partyzantką. Symbolem zbrodni podczas tej okupacji są Ponary.
Spotkanie poprowadzi dr Agnieszka Konik.
Seminarium naukowe będzie prowadzone na platformie zoom.us w formie webinarium.
Zapraszamy 8 czerwca o godz. 12.00
Kolejni prelegenci i terminy 15 czerwca referat dr Bartłomieja Kapicy (OBnT Instytut Pileckiego) „Rozliczanie kolaboracji w Polsce na podstawie dekretu sierpniowego z 1944 roku”. Koreferent: dr Dominika Uczkiewicz (OBnT Instytut Pileckiego).
Do pobrania
Zobacz także
- Pokaz filmu "Nie wolno było płakać" | WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE
Wydarzenie
Pokaz filmu "Nie wolno było płakać" | WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE
W każdy wakacyjny czwartek lipca i sierpnia Galeria Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów zaprasza na specjalne pokazy filmów dokumentalnych, które przybliżają fascynujące, trudne, ale niezwykle ważne historie XX wieku.
- Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
W ramach obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej oraz otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, zapraszamy na koncert LIPCOWI '45.
- Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
Wydarzenie
Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na przedpremierowy odsłuch reportażu radiowego "Jedna wskazówka" autorstwa Martyny Wojtkowskiej – poruszającą opowieść o pamięci, tęsknocie i milczeniu, które trwa już dekady.