Warszawa Pileckiego | spacer - Instytut Pileckiego
22.04.2018 (ND) 10.00
Warszawa Pileckiego | spacer
Konrad Tarnopolski poprowadził spacer warszawskimi śladami Witolda Pileckiego.
Zobaczyliśmy, gdzie Rotmistrz dał się pojmać Niemcom w łapance. Odwiedziliśmy miejsca, w których walczył w Powstaniu Warszawskim. Zajrzeliśmy do wnętrz katowni UB przy ul. Rakowieckiej, gdzie był więziony podczas procesu i gdzie został zamordowany.
Witold Pilecki w czasie okupacji był związany z Warszawą. To tu wraz z innymi oficerami założył Tajną Armię Polską – jedną z pierwszych wojskowych organizacji konspiracyjnych. Stąd również dobrowolnie przedostał się jednym z pierwszych transportów do KL Auschwitz. Po ucieczce z niemieckiego obozu wrócił do konspiracyjnego życia w stolicy, gdzie napisał tzw. "Raport Witolda”. Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, dowodząc 2. kompanią, która walczyła w rejonie ulic Towarowej i Pańskiej. Już po wojnie Pilecki został aresztowany w Warszawie przez UB. W procesie przed Rejonowym Sądem Wojskowym (2-15 marca 1948) został skazany na karę śmierci. Do dziś nie odnaleziono jego szczątków.
Patronaty medialne:
TVP Kultura
Trójka - Program 3 Polskiego Radia
Polska The Times
Wydarzenie organizowane w ramach festiwalu: Pilecki. Po stronie wolności
Zobacz także
- Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
W ramach obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej oraz otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, zapraszamy na koncert LIPCOWI '45.
- Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
Wydarzenie
Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na przedpremierowy pokaz reportażu radiowego "Jedna wskazówka" autorstwa Martyny Wojtkowskiej – poruszającą opowieść o pamięci, tęsknocie i milczeniu, które trwa już dekady.
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na uroczyste otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – nowego miejsca na muzealnej mapie województwa podlaskiego.