Warszawa - miasto skrytek | seminarium - Instytut Pileckiego
seminarium
30.09.2020 (ŚR) 12.00
Warszawa - miasto skrytek | seminarium
Warszawa w 1939 r. zyskała drugie oblicze – podziemne. „Miasto w mieście” potrzebowało infrastruktury: bezpiecznych miejsc, o których wiedzą tylko wtajemniczeni. Zapraszamy na spotkanie, które poprowadzi Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Warszawa podczas II wojny światowej była miastem o obliczach tak różnych, że można mówić o dwóch stolicach istniejących obok siebie. "Pierwsza Warszawa" to miejsce z ciągłymi obławami, łapankami i ulicznymi egzekucjami, druga zaś – miasto tajne, z konspiracyjnymi lokalami, sekretnymi przejściami, schowkami i skrytkami znajdującymi się w niemal każdej kamienicy. I właśnie to drugie oblicze miasta, będącego stolicą Polskiego Państwa Podziemnego, było starannie skrywane przed wrogiem. Doskonale zamaskowane, gwarantowało skuteczną walkę z okupantem.
Spotkanie będzie prowadzone online na platformie zoom.us. Zainteresowanych udziałem w wydarzeniu prosimy o wiadomość na adres seminaria@instytutpileckiego.pl do godziny 16:00 we wtorek 29 września. Przed seminarium wyślemy Państwu link do spotkania na platformie zoom.us.
Kolejne seminarium online:
07.10 dr Paweł Brudek, Muzeum Powstania Warszawskiego, Zniszczenie Warszawskiego Przemysłu w niemieckim planie burzenia miasta w 1944 r.
Zobacz także
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na uroczyste otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – nowego miejsca na muzealnej mapie województwa podlaskiego.
- Obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej
Zapraszamy do udziału w obchodach 80. rocznicy Obławy Augustowskiej – największej powojennej zbrodni na Polakach.
- WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Wydarzenie
WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
W każdy wakacyjny czwartek Galeria Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów zaprasza na specjalne pokazy filmów dokumentalnych, które przybliżają fascynujące, trudne, ale niezwykle ważne historie XX wieku. Pierwsze spotkanie już w czwartek 3 lipca!