Społeczeństwo rosyjskie wobec trwającej wojny | Otwarty wykład naukowy - Instytut Pileckiego

Otwarty Wykład Naukowy

24.04.2024 (ŚR) 17.00

Społeczeństwo rosyjskie wobec trwającej wojny | Otwarty wykład naukowy

Zapraszamy na drugi wykład prof. Włodzimierza Marciniaka z serii poświęconej sylwetce i polityce prezydenta Rosji Władimira Putina.

Z badań socjologicznych wyłania się portret "przeciętnego" Rosjanina jako człowieka apatycznego i bezwolnego. W jaki sposób rosyjscy artyści i naukowcy opisują ten stan rzeczy?

Według Iwana Wyrypajewa głównym problemem Rosjan jest sen, ale co to znaczy, że "Rosjanie naprawdę śpią"? Socjologowie uważają, że Rosjanie "znają prawdę" o wojnie z Ukrainą, ale nie wiedzą jak z nią żyć. W tej sytuacji apatia to nie jest stan emocjonalny, ale świadomy wybór. Wiedzą, że polityka jest niebezpieczna i unikają ryzykownych strategii. Konsekwencją spirali rozsądku jest "unik" jako podstawowy model zachowania.

Prof. Włodzimierz Marciniak –  polski politolog, sowietolog i rosjoznawca, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, dyplomata. Były Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej w latach 2016–2020. Były pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Studiów Politycznych PAN.


24 kwietnia, środa, godz. 17:00
Galeria "DeBeKa", Krakowskie Przedmieście 11
Dom Bez Kantów

Zobacz także