Understanding communism in France: 1917-1997 | seminarium - Instytut Pileckiego
seminarium
03.11.2021 (ŚR) 13.30
Understanding communism in France: 1917-1997 | seminarium
Zapraszamy na seminarium, które poprowadzi prof. Françoise Thom (Université Paris Sorbonne). Jako koreferent wystąpi prof. Grzegorz Kucharczyk (Instytut Pileckiego, Instytut Historii PAN, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim).
Dlaczego od lat 30. XX na Zachodzie powiększały się szeregi wielbicieli ZSRR, podczas gdy za stalinowskiego reżimu narastał terror i represje? Jakie wizje ZSRR walczyły o prymat we Francji: od Lenina do Gorbaczowa? – na te pytanie odpowie prof. Françoise Thom, wybitna sowietolożka, autorka wielu książek o historii ZSRR (Le Moment Gorbatchev, Les fins du communisme), w tym wydanej także w polskim tłumaczeniu biografii pt. Beria. Oprawca bez skazy.
Seminarium naukowe online będzie prowadzone na platformie Zoom.us w formie webinarium. Wykład odbędzie się w języku francuskim; zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.
Link do spotkania: https://zoom.us/webinar/register/WN_5ii2_A5WT1GbTXzU3YayAA
Kolejne seminarium:
17 listopada 2021 Anton Warczadze (Instytut Rozwoju Wolności Informacji w Tibilisi, Gruzja); koreferent: dr Jerzy Rohoziński z Instytutu Pileckiego (OBnT).
Temat: „Dochodzenie do prawdy na temat represji sowieckich w Gruzji”.
Do pobrania
Zobacz także
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na uroczyste otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – nowego miejsca na muzealnej mapie województwa podlaskiego.
- Obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej
Zapraszamy do udziału w obchodach 80. rocznicy Obławy Augustowskiej – największej powojennej zbrodni na Polakach.
- WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Wydarzenie
WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
W każdy wakacyjny czwartek Galeria Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów zaprasza na specjalne pokazy filmów dokumentalnych, które przybliżają fascynujące, trudne, ale niezwykle ważne historie XX wieku. Pierwsze spotkanie już w czwartek 3 lipca!