Tożsamość i etos inteligencji polskiej | seminarium - Instytut Pileckiego
seminarium
24.03.2021 (ŚR) 12.00
Tożsamość i etos inteligencji polskiej | seminarium
Zachęcamy do udziału w seminarium, które poprowadzi prof. Maciej Janowski z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Jego koreferentem będzie dr hab. Piotr Kulas z Uniwersytetu Warszawskiego.
Rodowód polskiej inteligencji sięga XVIII wieku. Czy istnieje ona dzisiaj, zdania są podzielone. Niemal zawsze inteligencja znajdowała się w stanie kryzysu – i to właśnie decydowało o jej znaczeniu w naszej historii. Kryzys ten bowiem objawiał się w ciągłej, nieprzerwanej debacie o Polsce, świecie i o roli samej inteligencji. Efektem tego nieprzerwanego poczucia kryzysu jest większość z tych dzieł, które tworzą intelektualną historię Polski. Ponieważ zaś inteligencja nigdy nie doszła do porozumienia sama ze sobą na temat swojej funkcji w społeczeństwie, swoich ideałów i celów, do których dąży, więc i przedstawienie jej etosu i tożsamości jest rzeczą bardzo trudną, a w jednym krótkim wykładzie – niemożliwą. Można jedynie przedstawić bieguny sporów, spróbować nakreślić najogólniejszą mapę inteligenckich postaw. Pytanie, czy z tej różnorodności wyłania się jakiś jeden wspólny dla wszystkich etos, musi pozostać otwarte.
Zainteresowanych udziałem w wydarzeniu prosimy o wiadomość na adres seminaria@instytutpileckiego.pl do godziny 16:00 we wtorek 23 marca. Przed seminarium wyślemy Państwu link do spotkania na platformie Zoom.us.
Kolejne seminarium:
31 marca: prof. Eugeniusz Cezary Król, Mein Kampf. Edycja krytyczna.
Koreferent: prof. Mateusz Werner (Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego).
Do pobrania
Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- "Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
debata
"Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
5 maja minęła 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie poświęcone książce „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija.
- Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa w Instytucie Pileckiego w Augustowie
konferencja
Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa w Instytucie Pileckiego w Augustowie
W związku z 80. rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej, 9 maja w Instytucie Pileckiego w Augustowie (ul. 3 Maja 16) odbędzie się debata.