„Śledztwo Bielawskiego”. O źródłach wywołanych dotyczących pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w latach okupacji | seminarium - Instytut Pileckiego
seminarium
24.04.2019 (ŚR) 12.00
„Śledztwo Bielawskiego”. O źródłach wywołanych dotyczących pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w latach okupacji | seminarium
Dr hab. Sebastian Piątkowski (IPN Radom) ukaże zasób archiwalny jako źródło wiedzy o realiach lat wojny i okupacji, ale również jako przyczynek do rozważań o meandrach ludzkiej pamięci i różnych motywacjach ludzi, którzy spisali swe wspomnienia.
W latach osiemdziesiątych XX w. Główna Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce przeprowadziła ogólnopolską akcję gromadzenia źródeł wywołanych, dotyczących pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w latach 1939-1945. Trwające przez ponad dekadę śledztwo w tej sprawie prowadził prokurator Wacław Bielawski. Zgromadzone przez niego materiały obejmują ponad 2 tys. jednostek archiwalnych.
Zgłoszenia udziału: m.falkowski@instytutpileckiego.pl
SEMINARIA NAUKOWE INSTYTUTU PILECKIEGO
Seminaria naukowe Instytutu Pileckiego służą prezentacji projektów badawczych i tekstów naukowych dotyczących XX wieku - w szczególności (choć nie tylko) dwóch okupacji: sowieckiej i niemieckiej, pamięci i historiografii II wojny - a także dyskusji o nich.
Seminaria mają charekter interdyscyplinarny – uczestnicy reprezentują różne tradycje i obszary badawcze. Celem jest umożliwienie dyskusji nad metodologią i wynikami najnowszych badań nad wiekiem XX jeszcze przed ich ostateczną publikacją w pismach naukowych i książkach.
Zapraszamy do przesyłania propozycji wystąpień: seminaria@instytutpileckiego.pl
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zobacz także
- Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
W ramach obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej oraz otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, zapraszamy na koncert LIPCOWI '45.
- Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
Wydarzenie
Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na przedpremierowy odsłuch reportażu radiowego "Jedna wskazówka" autorstwa Martyny Wojtkowskiej – poruszającą opowieść o pamięci, tęsknocie i milczeniu, które trwa już dekady.
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na uroczyste otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – nowego miejsca na muzealnej mapie województwa podlaskiego.