„Ratować dzieci! Ratować dzieci!” Wojenne losy polskich dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny | seminarium - Instytut Pileckiego
seminarium
11.03.2020 (ŚR) 12.00
„Ratować dzieci! Ratować dzieci!” Wojenne losy polskich dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny | seminarium
Podczas II wojny światowej z terenu Zamojszczyzny wysiedlono tysiące mieszkańców. Wśród nich były także dzieci, które odebrano rodzicom. Jakie były ich dalsze losy? Tego będzie można dowiedzieć się w trakcie najbliższego seminarium.
Zimą na przełomie 1942 i 1943 r., w ramach tzw. Aktion Zamość, Niemcy skierowali sześć transportów z dziećmi (i osobami w podeszłym wieku) z obozu przejściowego w Zamościu (UWZ-Lager Zamosc) do stacji kolejowych: Pilawa, Sobolew, Siedlce, Mordy i Mrozy w dystrykcie warszawskim GG.
W większości dzieci te odłączono od rodziców w trakcie selekcji w obozie i uznano jako „bezwartościowe rasowo”. W dystrykcie warszawskim miały one ogromną szansę na przeżycie, dzięki natychmiastowej reakcji miejscowej ludności, błyskawicznie zorganizowanej akcji pomocowej i wielomiesięcznej, troskliwej opiece, jaką je otoczono od chwili przyjazdu. Mimo przedłużającej się wojny nie zabrakło osób, które podzieliły się z najmłodszymi tym, co najważniejsze – chlebem i sercem.
Seminarium pt. „<<Ratować dzieci! Ratować dzieci!>>. Wojenne losy polskich dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny do dystryktu warszawskiego (1942-1945)" poprowadzi dr Beata Kozaczyńska, adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz stypendystka Instytutu Pileckiego.
Kolejne seminaria:
18.03 Hanna Radziejowska, „Rzeź Woli”. Rekonstrukcja wydarzeń, powojennej sprawiedliwości i pamięci;
25.03 Dyskusja wokół książki „Totalitaryzm w epoce postmodernizmu”;
1.04 dr Filip Gańczak, Jan Sehn - tropiciel nazistów.
Zapraszamy do przesyłania propozycji wystąpień: seminaria@instytutpileckiego.pl
SEMINARIA NAUKOWE INSTYTUTU PILECKIEGO
Seminaria naukowe Instytutu Pileckiego służą prezentacji projektów badawczych i tekstów naukowych dotyczących XX wieku - w szczególności (choć nie tylko) dwóch okupacji: sowieckiej i niemieckiej, pamięci i historiografii II wojny - a także dyskusji o nich.
Seminaria mają charakter interdyscyplinarny – uczestnicy reprezentują różne tradycje i obszary badawcze. Celem jest umożliwienie dyskusji nad metodologią i wynikami najnowszych badań nad wiekiem XX jeszcze przed ich ostateczną publikacją w pismach naukowych i książkach.
Zobacz także
- Debata wokół książki Bartłomieja Kapicy „Władysław Bieńkowski - biografia polityczna”
wokół książek
Debata wokół książki Bartłomieja Kapicy „Władysław Bieńkowski - biografia polityczna”
Serdecznie zapraszamy na panel dyskusyjny poświęcony książce Bartłomieja Kapicy pt. "Władysław Bieńkowski - biografia polityczna" | 30 marca o godz. 18 w księgarni PIW (ul. Foksal 17 w Warszawie)
- Czekamy na zgłoszenia do 31 maja | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego. Trzecia Edycja (2023)
wokół książek
Czekamy na zgłoszenia do 31 maja | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego. Trzecia Edycja (2023)
Już po raz trzeci Instytut Pileckiego wraz z partnerem, Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, ogłasza nabór zgłoszeń do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego.
- Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | 24 marca
Zawołani po imieniu
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | 24 marca
24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W tym roku Instytut Pileckiego przygotował z tej okazji wiele wydarzeń.