Przezwyciężenie czy wymazywanie | wykład online - Instytut Pileckiego
wykład
22.09.2021 (ŚR) 18.00
Przezwyciężenie czy wymazywanie | wykład online
Serdecznie zapraszamy na wykład online inaugurujący cykl „Przezwyciężenie czy wymazywanie? System prawny i kultura polityczna powojennych Niemiec a problem odpowiedzialności za zbrodnie hitlerowskie”.
Wydarzenie towarzyszy wystawie „Wola 1944: Wymazywanie. Zdjęcia ze śledztwa w sprawie Heinza Reinefartha”, którą do 2 października 2021 r. można oglądać w Kolonii Wawelberga.
Wykład pt. „Federalna Republika Niemiec wobec zbrodni 'nazistowskich' - ochrona sprawców” zaprezentuje prof. Bogdan Musiał. Spotkanie poprowadzi prof. Grzegorz Kucharczyk. Wystąpienia będzie można wysłuchać na facebooku Instytutu Pileckiego oraz na platformie zoom. Link do rejestracji:
https://zoom.us/webinar/register/WN_XR5616i5TiCxpAJdPSVX-g
Bogdan Musiał studiował historię, politologię i socjologię na Uniwersytecie Hanowerskim (w latach 1990–1998) oraz na Uniwersytecie w Manchesterze (w latach 1992/93). W roku 1998 otrzymał doktorat za pracę dotyczącą traktowania Żydów w okupowanej Polsce. Następnie pracował jako nauczyciel akademicki w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie (1999–2004) oraz w Instytucie Pamięci Narodowej (2007–2011). W roku 2004 obronił pracę habilitacyjną na Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie w latach 2010–2015 piastował stanowisko profesora ds. badań nad Europą Środkową i Wschodnią. Obecnie prowadzi projekt badawczy dotyczący lekarzy zajmujących się badaniami nad więźniami w Auschwitz. Autor licznych publikacji na temat Holokaustu oraz historii Niemiec, Związku Sowieckiego i Polski.
Wystawę „Wola 1944: Wymazywanie. Zdjęcia ze śledztwa w sprawie Heinza Reinefartha” przygotowano z okazji 77. rocznicy ludobójstwa na Woli - masowych mordów popełnionych na ludności cywilnej Warszawy w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. Do dziś wiele towarzyszących im okoliczności nie zostało wyjaśnionych, a zbrodnia pozostała nierozliczona. Dramat niesprawiedliwości rozgrywa się nie tylko przed sądem. Wymazywanie winy i odpowiedzialności sprawców oznacza zarazem wymazywanie cierpienia ofiar, świadectwa ocalonych oraz wspólnej pamięci o tym, co się stało.
Więcej informacji o wystawie można znaleźć tutaj (kliknij). Ekspozycję można zobaczyć w Otwartej Kolonii przy ul. Górczewskiej 15 od wtorku do piątku w godzinach 12:00 – 19:00, a także w sobotę w godzinach 12:00 – 17:00.
Już dziś zapraszamy na drugi wykład z cyklu „Przezwyciężenie czy wymazywanie?...” pod tytułem „Próby rozliczenia sprawców zbrodni pomorskiej na przykładzie zbrodni w Piaśnicy”, który 29 września wygłosi dr hab. Monika Tomkiewicz. Szczegóły podamy wkrótce.
Zobacz także
- Świąteczne zakupy w księgarni Instytutu Pileckiego | HISTORIA W PREZENCIE
Wydarzenie
Świąteczne zakupy w księgarni Instytutu Pileckiego | HISTORIA W PREZENCIE
Odwiedź naszą księgarnię stacjonarną na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie i podaruj bliskim historię w prezencie!
- Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK
Wydarzenie
Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK
Zapraszamy do wspólnej podróży w czasie poprzez bogate zbiory naszego Archiwum. Razem prześledzimy, jak wyglądało Boże Narodzenie w cieniu drugiej wojny światowej. Za pomocą różnorodnych źródeł przyjrzymy się perspektywom dzieci i dorosłych.
- Replaying the Second World War?: The Soviet Inspirations for Russian Atrocities in Ukraine Today | Czwartki w DBK
wykład
Replaying the Second World War?: The Soviet Inspirations for Russian Atrocities in Ukraine Today | Czwartki w DBK
W ramach cyklu "Czwartków w DBK" zapraszamy na wykład dr. Oleksa Drachewycha dotyczący tego w jaki sposób narracja rosyjskich władz i liderów mediów prorządowych o II wojnie światowej służy dziś do uzasadniania agresji wobec Ukrainy.