PRL Edwarda Gierka. Czy Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatnio? - Instytut Pileckiego
debata
17.02.2022 (CZW) 18.00
PRL Edwarda Gierka. Czy Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatnio?
Skąd wzięła się legenda Edwarda Gierka – do dziś wykorzystywana w polityce i popkulturze? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć podczas kolejnego spotkania z cyklu „Klio w świecie ekonomii, czyli porozmawiajmy o gospodarce”.
Co dały Polsce rządy Gierka? Czy był ekonomicznym wizjonerem? A może raczej nieodpowiedzialnym politykiem?
Postać Edwarda Gierka budzi chyba najwięcej emocji spośród wszystkich pełniących funkcję I sekretarza KC PZPR. Niektórzy widzą w nim wizjonera, wszelkimi sposobami dążącego do modernizacji kraju. Inni uważają go za jednego z wielu partyjnych aparatczyków rządzących PRL. Gierek budował swoją pozycję u boku Bieruta – w 1954 roku został kierownikiem Wydziału Przemysłu Ciężkiego KC PZPR. Dwa lata później był już sekretarzem KC odpowiedzialnym za sprawy ekonomiczne i członkiem Biura Politycznego. Od 1957 roku stał na czele katowickiej PZPR. Jako członek elity z bliska obserwował kłopoty kolejnych ekip partyjnych i cierpliwie czekał na swoją kolej, trzymając się blisko towarzyszy radzieckich. Do władzy doprowadziły go konsekwentne starania.
17 lutego o godzinie 18.00 zapraszamy do udziału w dyskusji online, w trakcie której gośćmi prof. Andrzeja Zawistowskiego będą prof. Antoni Dudek (UKSW) i dr Bartłomiej Kapica (Instytut Pileckiego). Transmisja będzie dostępna na profilu Instytutu Pileckiego na Facebooku oraz na platformie Zoom. Link do spotkania: https://zoom.us/webinar/register/WN_bmq7jMY4T8-kvYJks6FrEw
Zobacz także
- Debata "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
debata
Debata "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
W związku z trzecią rocznicą rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę zapraszamy na dyskusję i prezentację nowego raportu Centrum Lemkina.
- Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
Zima w Warszawie? Od 1 lutego zapraszamy młodzież, studentów, nauczycieli, dzieci szkolne, a nawet przedszkolaków z rodzicami do Galerii Instytutu Pileckiego w warszawskim Domu Bez Kantów!
- Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Wydarzenie
Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprasza na dyskusję o książce Katarzyny Jóźwik wydanej przez Instytut Pileckiego. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Ex Bibliotheca".