Premiera filmu „Nie wolno było płakać” | Dyskusja „Oblicza traumy” - Instytut Pileckiego

film

08.05.2023 (PN) 18.30

Premiera filmu „Nie wolno było płakać” | Dyskusja „Oblicza traumy”

Już 8 maja o godz. 18:30 zapraszamy do Kinoteki na premierę filmu dokumentalnego „Nie wolno było płakać”. To opowieść o Polkach, które w czasie okupacji trafiły do obozów koncentracyjnych.

Pokazowi towarzyszyć będzie dyskusja „Oblicza traumy” z udziałem byłych więźniów i ekspertów.
 
Historie Polek, które Niemcy wywieźli do obozów koncentracyjnych to właściwie gotowy scenariusz na film. Tym razem jednak życie okazało się bardziej przewrotne niż niejedna fabuła. Bohaterki filmu trafiły do KL Auschwitz-Birkenau, KL Bergen-Belsen, KL Ravensbrück. Jak to się stało, że przetrwały piekło na ziemi? Relacje matka-córka, porody w nieludzkich warunkach, eksperymenty pseudomedyczne, przypadki, gdy szczęście jednej więźniarki oznaczało dramat innej – to wszystko składa się na unikalny obraz obozów koncentracyjnych z kobiecej perspektywy.
 
 
Po pokazie odbędzie się dyskusja „ Oblicza traumy”.
 
Koniec wojny nie oznaczał końca cierpienia. Powrót do domu, zagubione rodziny, traumy byłych więźniów i nieuchwytny ból przekazywany z pokolenia na pokolenie niczym rodzinne dziedzictwo. Jedna z bohaterek filmu mówi „zaczęło się prawie normalne życie”. O tym jak można było żyć po obozie porozmawiamy w gronie byłych więźniów, ich dzieci i ekspertów.
 
Film powstał w koprodukcji z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.
__________
„Nie wolno było płakać”
reż. Michał Miziołek, Małgorzata Grygiel, Wojciech Saramonowicz
scen. Małgorzata Grygiel, Michał Miziołek

8 maja, Kinoteka, godz. 18:30

Zobacz także