Poznaj swoje korzenie! Genealogia i archiwa | Twierdza Archiwum - Instytut Pileckiego
seminarium
27.04.2022 (ŚR) 15.30
Poznaj swoje korzenie! Genealogia i archiwa | Twierdza Archiwum
Jedno zdanie z pamiętnika – czasem tylko tyle wystarczy, aby rozpocząć przygodę z genealogią. Nie trzeba wcale być wytrawnym badaczem, co udowodnimy w trakcie najbliższego spotkania w ramach cyklu „Twierdza Archiwum”.
„Ślub nasz odbył się d. 2 kwietnia w Warszawie u Wizytek” - zdanie to zapisała Tola Czerniejewska w swoim pamiętniku w 1981 roku. Na podstawie tego fragmentu archiwiści z Archiwum Państwowego w Warszawie byli w stanie odnaleźć m.in. akt małżeństwa autorki pamiętnika, wypis z jej aktu urodzenia, intercyzę ślubną, księgę hipoteczną majątku, w którym urodził się małżonek autorki, informacje o ich rodzicach i przodkach, akty urodzeń i małżeństw ich córek, a wreszcie – nekrologi.
Powyższy przypadek pokazuje, jaki potencjał mają zbiory archiwalne w perspektywie badań genealogicznych. Przeglądając akty i metryki, wykonując poniekąd pracę detektywistyczną, jesteśmy w stanie dowiedzieć się wiele o swoich przodkach i naszym pochodzeniu.
27 kwietnia (środa) w godz. 15.30-17.00 dowiesz się, w jaki sposób możesz przeprowadzić badania genealogiczne w na podstawie archiwaliów. Za przykład posłuży nam historia Toli Czerniejewskiej, a przez proces badawczy przeprowadzi nas Magdalena Masłowska, kierownik Oddziału Przechowywania, Zabezpieczenia Zasobu i Kwerend Archiwum Państwowego w Warszawie.
Już dziś zarejestruj się na spotkanie (kliknij tutaj)!
Wykład odbędzie się w języku polskim z tłumaczeniem symultanicznym na język niemiecki.
Zobacz także
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na uroczyste otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – nowego miejsca na muzealnej mapie województwa podlaskiego.
- Obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej
Zapraszamy do udziału w obchodach 80. rocznicy Obławy Augustowskiej – największej powojennej zbrodni na Polakach.
- LATO Z INSTYTUTEM PILECKIEGO | Zapraszamy do Galerii w Domu Bez Kantów!
Wydarzenie
LATO Z INSTYTUTEM PILECKIEGO | Zapraszamy do Galerii w Domu Bez Kantów!
W te wakacje serdecznie zapraszamy do Galerii Instytutu Pileckiego, mieszczącej się w zabytkowym Domu Bez Kantów przy Krakowskim Przedmieściu 11. Przygotowaliśmy dla Państwa wyjątkowy program pełen wydarzeń edukacyjno-kulturalnych dla każdego!