Polski wysiłek zbrojny w okresie II wojny światowej – nowe postulaty badawcze - Instytut Pileckiego
seminarium
10.06.2020 (ŚR) 12.00
Polski wysiłek zbrojny w okresie II wojny światowej – nowe postulaty badawcze
Zapraszamy na seminarium, które poprowadzi dr hab. Tomasz Gajownik z Instytutu Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, stypendysta Instytutu Pileckiego.
Eksploracja archiwów, permanentna i pogłębiona, przynosi bardzo często rozczarowujące rezultaty, ponieważ naukowcy rzadko docierają do dokumentów, które mogą rzucić nowe światło na wydarzenia sprzed lat. Tak jest też w przypadku okresu II wojny światowej: mimo że upłynęło już 75 lat od jej zakończenia i wydawać by się mogło, że poziom badań nad jej historią zbliża się do granic odkrywczości, to jednak pojawiają się wciąż nowe, nieznane problemy badawcze, w tym także związane z polskim wysiłkiem militarnym. Nie dotyczą one jedynie udziału polskich formacji wojskowych w walkach na frontach, lecz także kwestii zaangażowania obywateli polskich w różne formy antyniemieckiego oporu.
Spotkanie będzie prowadzone online na platformie zoom.us. Zainteresowanych udziałem w wydarzeniu prosimy o wiadomość na adres seminaria@instytutpileckiego.pl do godziny 16:00 we wtorek 9 czerwca. Przed seminarium wyślemy Państwu link do spotkania na platformie zoom.us
Kolejne seminaria online:
17.06 dr Joanna Nikel, Kształcenie architektów w Niemczech Wschodnich na przykładzie Kunsthochschule Berlin Weissensee w latach 1946-1970;
24.06 Agnieszka Dąbek, Działalność parafii katolickich znajdujących się na terenie getta warszawskiego w latach 1940-1942.
Zobacz także
- Debata wokół książki Bartłomieja Kapicy „Władysław Bieńkowski - biografia polityczna”
wokół książek
Debata wokół książki Bartłomieja Kapicy „Władysław Bieńkowski - biografia polityczna”
Serdecznie zapraszamy na panel dyskusyjny poświęcony książce Bartłomieja Kapicy pt. "Władysław Bieńkowski - biografia polityczna" | 30 marca o godz. 18 w księgarni PIW (ul. Foksal 17 w Warszawie)
- Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | 24 marca
Zawołani po imieniu
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | 24 marca
24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W tym roku Instytut Pileckiego przygotował z tej okazji wiele wydarzeń.
- Odwaga i miłosierdzie. Jak myśleć i mówić dziś o bohaterstwie w czasach Zagłady | debata
debata
Odwaga i miłosierdzie. Jak myśleć i mówić dziś o bohaterstwie w czasach Zagłady | debata
W przededniu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, 23 marca, o g. 18.00, w Domu bez Kantów zapraszamy na debatę „Odwaga i miłosierdzie. Jak myśleć i mówić dziś o bohaterstwie w czasach Zagłady"