Polski wysiłek zbrojny w okresie II wojny światowej – nowe postulaty badawcze - Instytut Pileckiego

}

seminarium

10.06.2020 (ŚR) 12.00

Polski wysiłek zbrojny w okresie II wojny światowej – nowe postulaty badawcze

Zapraszamy na seminarium, które poprowadzi dr hab. Tomasz Gajownik z Instytutu Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, stypendysta Instytutu Pileckiego.

Eksploracja archiwów, permanentna i pogłębiona, przynosi bardzo często rozczarowujące rezultaty, ponieważ naukowcy rzadko docierają do dokumentów, które mogą rzucić nowe światło na wydarzenia sprzed lat. Tak jest też w przypadku okresu II wojny światowej: mimo że upłynęło już 75 lat od jej zakończenia i wydawać by się mogło, że poziom badań nad jej historią zbliża się do granic odkrywczości, to jednak pojawiają się wciąż nowe, nieznane problemy badawcze, w tym także związane z polskim wysiłkiem militarnym. Nie dotyczą one jedynie udziału polskich formacji wojskowych w walkach na frontach, lecz także kwestii zaangażowania obywateli polskich w różne formy antyniemieckiego oporu.

Spotkanie będzie prowadzone online na platformie zoom.us. Zainteresowanych udziałem w wydarzeniu prosimy o wiadomość na adres seminaria@instytutpileckiego.pl do godziny 16:00 we wtorek 9 czerwca. Przed seminarium wyślemy Państwu link do spotkania na platformie zoom.us 


Kolejne seminaria online:

17.06 dr Joanna Nikel, Kształcenie architektów w Niemczech Wschodnich na przykładzie Kunsthochschule Berlin Weissensee w latach 1946-1970;

24.06 Agnieszka Dąbek, Działalność parafii katolickich znajdujących się na terenie getta warszawskiego w latach 1940-1942.

Zobacz także