Poland as a Playground of Cold War Struggles 1981-1989 - Instytut Pileckiego
debata
13.12.2021 (PN) 19.00
Poland as a Playground of Cold War Struggles 1981-1989
Z okazji czterdziestej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce zapraszamy na dyskusję, której przedmiotem będzie szeroko rozumiany temat lat osiemdziesiątych w kontekście układu sił i polityki międzynarodowej ze szczególnym uwzględnieniem Polski.
Omówione zostaną także związane z Polską światowe wydarzenia okresu zimnej wojny, które przyczyniły się do upadku komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej. Eksperci odniosą się do pytań o rolę Solidarności w upadku komunizmu i o to, czy Polska rzeczywiście była siłą napędową tych przekształceń. To tylko część kwestii, jakie nasi goście poruszą podczas dyskusji – gorąco zachęcamy do jej wysłuchania.
Link do rejestracji: https://zoom.us/webinar/register/WN_Ya55V3pqRu2HtsEh6-zTjA
Prelegenci:
- prof. Mark Kramer – dyrektor Programu Studiów nad Zimną Wojną na Uniwersytecie Harvarda, starszy pracownik naukowy w harvardzkim Centrum Badań nad Rosją i Eurazją [Davis Center for Russian and Eurasian Studies], dyrektor harvardzkiego Programu na rzecz Praw Człowieka im. Andrieja Sacharowa. Autor wielu publikacji na tematy dotyczące zimnej wojny, w tym Solidarności, Układu Warszawskiego i kryzysu w Polsce w latach 1980–1981. Redaktor serii książkowej Harvard Cold War Studies oraz recenzowanego czasopisma „Journal of Cold War Studies”;
- dr Łukasz Kamiński – historyk specjalizujący się w historii komunizmu i oporu antykomunistycznego. Adiunkt na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 2000–2016 pracował w Instytucie Pamięci Narodowej, a w okresie 2011–2016 pełnił funkcję jego prezesa. Prezes Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia w latach 2017–2021. Współredaktor (wraz z Grzegorzem Waligórą) sześciotomowej historii Solidarności (NSZZ Solidarność 1980–1989, Warszawa 2010);
- ambasador Daniel Fried – były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce (1997–2000). Podczas swojej czterdziestoletniej kariery w służbie zagranicznej ambasador Fried odegrał kluczową rolę w planowaniu i wdrażaniu polityki amerykańskiej w Europie po upadku Związku Sowieckiego. Jako urzędnik ds. Polski pod koniec lat 80. ambasador Fried był jedną z pierwszych osób w Waszyngtonie, które przewidziały nieuchronny upadek komunizmu w Polsce i pomogły opracować odpowiedź administracji George’a H.W. Busha na te wydarzenia. Jako doradca polityczny amerykańskiej ambasady w Warszawie (1990–1993), współpracując z kolejnymi rządami w Polsce, Fried był świadkiem trudnego, ale ostatecznie pomyślnego utworzenia wolnego rynku i transformacji demokratycznej w naszym kraju.
- Irena Lasota – dziennikarka, komentatorka i aktywistka polityczna. Pełni funkcję prezesa Instytutu na rzecz Demokracji w Europie Wschodniej [Institute for Democracy in Eastern Europe] od momentu jego powstania w 1985 roku. Była przewodnicząca Komitetu Pomocy Solidarności [Committee in Support of Solidarity] w latach 1981–1989. Obie te instytucje popierały walkę z komunizmem w Polsce i przyczyniły się do jego upadku. Autorka i redaktorka wielu artykułów i prac o tematyce antykomunistycznej.
Moderatorka:
- Malwina Garyga – specjalistka w zespole Programów Międzynarodowych w Instytucie Pileckiego. Historyczka i autorka specjalizująca się w temacie PRL-u. Jej najnowsza publikacja to książka „Dekada agonii. Komitet Krakowski PZPR w świetle materiałów partyjnych 1981–1990”.
Zobacz także
- Świąteczne zakupy w księgarni Instytutu Pileckiego | HISTORIA W PREZENCIE
Wydarzenie
Świąteczne zakupy w księgarni Instytutu Pileckiego | HISTORIA W PREZENCIE
Odwiedź naszą księgarnię stacjonarną na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie i podaruj bliskim historię w prezencie!
- Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK
Wydarzenie
Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK
Zapraszamy do wspólnej podróży w czasie poprzez bogate zbiory naszego Archiwum. Razem prześledzimy, jak wyglądało Boże Narodzenie w cieniu drugiej wojny światowej. Za pomocą różnorodnych źródeł przyjrzymy się perspektywom dzieci i dorosłych.
- Replaying the Second World War?: The Soviet Inspirations for Russian Atrocities in Ukraine Today | Czwartki w DBK
wykład
Replaying the Second World War?: The Soviet Inspirations for Russian Atrocities in Ukraine Today | Czwartki w DBK
W ramach cyklu "Czwartków w DBK" zapraszamy na wykład dr. Oleksa Drachewycha dotyczący tego w jaki sposób narracja rosyjskich władz i liderów mediów prorządowych o II wojnie światowej służy dziś do uzasadniania agresji wobec Ukrainy.