Pokaz filmu "Naszą ojczyzną jest pamięć" | dyskusja - Instytut Pileckiego
film
15.10.2019 (WT) 12.00
Pokaz filmu "Naszą ojczyzną jest pamięć" | dyskusja
Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego o polskich emigrantach, którzy po opuszczeniu sowieckich łagrów odnaleźli tymczasowy dom w Afryce.
„Naszą ojczyzną jest pamięć” w reż. Jonathana Duranda to historia tysięcy Polaków deportowanych do ZSRR. Zwolnieni z łagrów, po wielotygodniowej tułaczce, trafili do Afrykańskich wiosek. Jak udało im się odnaleźć w nowej, egzotycznej dla nich rzeczywistości? Tego będzie można dowiedzieć się podczas projekcji oraz dyskusji z twórcą filmu.
Dokument to wynik wieloletnich badań i poszukiwań dotyczących historii rodziny reżysera, której członkowie w czasach II wojny światowej byli uchodźcami w Afryce: Dorastałem z tą historią, ponieważ żyła nią moja babcia Kazia. Opowiadała mi o swojej dziecięcej odysei przez Syberię, Kazachstan, Iran i Indie. Przede wszystkim mówiła o Afryce, gdzie po latach wojny i głodu znaleźli spokój w pobliżu Kilimandżaro. Chciałem dać Kazi i innym ocalałym Polakom, takim jak ona, głos poza naszą rodziną. Jest to znacząca opowieść z czasów II wojny światowej, nieznana większości ludzi, opowiedziana siedemdziesiąt lat po wojnie – mówi reżyser Jonathan Durand.
Dokument „Naszą ojczyzną jest pamięć” był prezentowany m.in. na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz 41. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie.

Organizatorami wydarzenia są: Instytut Pileckiego, Ambasada Kanady, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.
Zobacz także
- Projekcja filmu „Odyseja polska” i prezentacja materiałów edukacyjnych dla nauczycieli | ONLINE
edukacja
Projekcja filmu „Odyseja polska” i prezentacja materiałów edukacyjnych dla nauczycieli | ONLINE
W dniu matury z historii, tuż po rocznicy zdobycia Monte Cassino, zapraszamy nauczycieli z całej Polski na wirtualny pokaz filmu „Odyseja polska” połączony z prezentacją materiałów edukacyjnych opracowanych z myślą o pracy z młodzieżą.
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- "Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
debata
"Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
5 maja minęła 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie poświęcone książce „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija.