„Podwójnie wolne” w Łodzi | wystawa i debata - Instytut Pileckiego
wystawa
26.01.2019 (SOB) 12.00
„Podwójnie wolne” w Łodzi | wystawa i debata
Łódź to kolejne po stolicy miasto, gdzie można będzie obejrzeć wystawę o polskich emancypantkach. Wernisaż już 25 stycznia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego.
Po uroczystym otwarciu wystawy odbędzie się debata „Kurs na wolność: drogi kobiet do równouprawnienia” z udziałem:
- prof. Magdaleny Gawin - podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, autorka koncepcji wystawy;
- Hanny Radziejowskiej - Instytut Pileckiego, kuratorka wystawy;
- dr Eweliny Kostrzewskiej - adiunkt w Instytucie Historii UŁ.
- dr Agnieszka Konik - Instytut Pileckiego (moderacja)
Wystawa, która kilka tygodni temu miała swoją premierę w Warszawie, pokazuje historie różnych środowisk kobiecych. Chrześcijańskie demokratki, feministki i rewolucjonistki przez wiele lat działały na rzecz nie tylko równych praw, lecz także odzyskania przez Polskę niepodległości, co doprowadziło do przyznania Polkom praw wyborczych w roku 1918. Niezwykłe losy działaczek, polskich patriotek i sufrażystek są niemal gotowym scenariuszem dla niejednego filmu. Wystawa to najlepszy sposób, aby przypomnieć, że dorobek i życiorysy kobiet stanowią integralną część historii Polski.
Zobacz także
- CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial | Application deadline: 5 September 2025
konferencja
CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial | Application deadline: 5 September 2025
Zapraszamy do udziału w konferencji "Unknown Legacies of the Nuremberg Trial: Regional Approaches and Perspectives in East Central Europe".
- Seminarium "Zagrabione (jeszcze) nieodzyskane. Polskie ruchome dobra kultury zagrabione w wyniku II wojny światowej w świetle badań proweniencyjnych"
seminarium
Seminarium "Zagrabione (jeszcze) nieodzyskane. Polskie ruchome dobra kultury zagrabione w wyniku II wojny światowej w świetle badań proweniencyjnych"
Instytut Pileckiego znacząco rozszerza swoją działalność w obszarze badań proweniencyjnych. Już 3 września w Warszawie rozpoczyna się cykl międzynarodowych seminariów naukowych pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
konferencja
Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez Instytutu Pileckiego na temat form zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku.