"Plai. Droga przez góry" | pokaz filmu i dyskusja - Instytut Pileckiego
film
28.02.2023 (WT) 18.00
"Plai. Droga przez góry" | pokaz filmu i dyskusja
Pokaz filmu autorstwa Evy Dzhyshyashvili "Plai. Droga przez góry", zdobywcy nagrody im. Witolda Pileckiego w Międzynarodowym Konkursie filmów Dokumentalnych na 14. edycji festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci.
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na piątą debatę z cyklu Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku. Celem cyklu jest przemyślenie społecznych, kulturowych i politycznych konsekwencji niepełnego rozrachunku z dwoma totalitarnymi systemami XX wieku: komunizmem i nazizmem. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, w czasie trwającej wojny na Ukrainie.
W tej odsłonie cyklu poruszony zostanie temat zbrodni rosyjskich w czasie wojny na Ukrainie i sposobu ich ścigania. Pokażemy film Plai. Droga przez góry Evy Dzhyshyasvili. Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem Magdaleny Gawin, Jakuba Kiersikowskiego, Tomasza Lachowskiego.
Wstęp bezpłatny. Aby mieć pewność miejsca, prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego udostępnionego poniżej.
Plai. Droga przez góry, reż. Eva Dzhyshyashvili, 75 min, 2021, Ukraina
Zwycięzca nagrody im. Witolda Pileckiego w Międzynarodowym Konkursie filmów Dokumentalnych na 14. edycji festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. W werdykcie zwrócono uwagę na „znakomite walory kinematograficzne i poruszającą historię ukraińskiej rodziny, opowiedzianą z wyjątkową wrażliwością”.
Dyskusja po filmie
Dyskusja będzie transmitowana na portalu Ninateka.pl.
prof. Magdalena Gawin – z wykształcenia historyk, w latach 2015–2021 podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2015–2021 generalny konserwator zabytków. Od 1 stycznia 2022 dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego
Jakub Kiersikowski – doktorant w Katedrze Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej, zdobył nagrodę Archiwum Warszawskiej Szkoły Historii Idei przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk
dr Tomasz Lachowski – adiunkt w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego
Prowadzenie: dr Mateusz Werner
Wstęp bezpłatny. Aby mieć pewność miejsca, prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego udostępnionego pod linkiem >>>.
Zobacz także
- Świt i zmierzch. Film jidysz w dwudziestoleciu międzywojennym | Środowe spotkania filmowe w DBK
kultura
Świt i zmierzch. Film jidysz w dwudziestoleciu międzywojennym | Środowe spotkania filmowe w DBK
Wszystkich miłośników kina i historii zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Filmowe Środy.
- KLUB GIER HISTORYCZNYCH | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
KLUB GIER HISTORYCZNYCH | Galeria w Domu Bez Kantów
Dla rozluźnienia od tradycyjnej nauki zapraszamy na rozgrywki w „gry bez prądu”!
- Kobiety znikające z historii. Debata o kobietach w dziejach
debata
Kobiety znikające z historii. Debata o kobietach w dziejach
Jaki jest powód "znikania" kobiet w historii? Skąd wzięła się potrzeba sięgnięcia po kobiece historie?