Pilecki. Ucieczka do wolności | widowisko - Instytut Pileckiego
inne
24.11.2019 (ND) 19.00
Pilecki. Ucieczka do wolności | widowisko
Ta opowieść zawiera w sobie wszystkie elementy dobrego filmu sensacyjnego: tajną organizację, brawurową ucieczkę i pościg. Z tą różnicą, że zdarzyła się naprawdę. Zapraszamy na widowisko, które przedstawia historię ucieczki Witolda Pileckiego z Auschwitz.
To był ostatni dzwonek na opuszczenie obozu. Tworząc ruch oporu w obozie koncentracyjnym, Witold Pilecki wywiązał się z zadania, do wykonania którego zgłosił się na ochotnika. Groźba jego zdemaskowania wydawała się coraz bardziej realna, od kiedy liczba konspiratorów przekroczyła 500 osób. Wraz z dwoma współwięźniami przystąpił zatem do przygotowania planu ucieczki: zaopatrzyli się w pieniądze, fałszywe dokumenty i cywilne ubrania. Ale powodzenie misji zależało też od szczypty szczęścia i prawdziwie ułańskiej fantazji – a tego akurat Pileckiemu nie brakowało.
Historia ucieczki z Auschwitz, którą rotmistrz opisał w swoich „Raportach”, stała się inspiracją do stworzenia widowiska multimedialnego „„Pilecki. Ucieczka do wolności". Specjalnie skomponowana muzyka Łukasza L.U.C Rostkowskiego i animowane ilustracje Przemysława „Trusta” Truścińskiego tworzą wyjątkoww przedstawienie - opowieść o wyjątkowym człowieku, którego historię powinien znać każdy z nas.
Spektakl można było zobaczyć 24 listopada w Konsulacie Kultury w Gdyni.
Zobacz także
- Pokaz filmu "Nie wolno było płakać" | WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE
Wydarzenie
Pokaz filmu "Nie wolno było płakać" | WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE
W każdy wakacyjny czwartek lipca i sierpnia Galeria Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów zaprasza na specjalne pokazy filmów dokumentalnych, które przybliżają fascynujące, trudne, ale niezwykle ważne historie XX wieku.
- Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
W ramach obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej oraz otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, zapraszamy na koncert LIPCOWI '45.
- Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
Wydarzenie
Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na przedpremierowy odsłuch reportażu radiowego "Jedna wskazówka" autorstwa Martyny Wojtkowskiej – poruszającą opowieść o pamięci, tęsknocie i milczeniu, które trwa już dekady.