Palmiry. Zabić wszystkich Polaków - Instytut Pileckiego
seminarium
13.04.2022 (ŚR) 12.00
Palmiry. Zabić wszystkich Polaków
13 kwietnia o godz. 12.00 zapraszamy na seminarium Mariusza Nowika, dziennikarza i historyka. Jako koreferent wystąpi prof. dr hab. Witold Stankowski (OBnT Instytutu Pileckiego, Uniwersytet Jagielloński).
Jak Niemcy między grudniem 1939 roku a lipcem 1941 roku stworzyli małą fabrykę śmierci? Po co leśniczy wbijał łuski pocisków w pnie drzew? Czy komukolwiek udało się uciec z transportu do Palmir? W jaki sposób skazani próbowali powiedzieć światu o zbrodni? Dlaczego po dziś dzień ludzie bezskutecznie szukają tam swoich najbliższych?
W palmirskim lesie zatrzymywały się budy wypełnione więźniami. Ofiarom krępowano ręce i zasłaniano oczy. Niemcy pędzili ich grupami w głąb lasu, ustawiali nad świeżo wykopanymi dołami. Pluton egzekucyjny składał się do strzału, salwa niosła się echem wśród drzew. Zapełnione mogiły Niemcy zasypywali, maskowali ściółką i sadzili młode sosny. Przesiąknięta krwią ziemia miała nigdy nie zdradzić powierzonej jej tajemnicy...
Seminarium online na platformie Zoom poprowadzi dr Agnieszka Konik z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami.
▶Link do udziału w spotkaniu (kliknij tutaj).
Do pobrania
Zobacz także
- Debata wokół książki Bartłomieja Kapicy „Władysław Bieńkowski - biografia polityczna”
wokół książek
Debata wokół książki Bartłomieja Kapicy „Władysław Bieńkowski - biografia polityczna”
Serdecznie zapraszamy na panel dyskusyjny poświęcony książce Bartłomieja Kapicy pt. "Władysław Bieńkowski - biografia polityczna" | 30 marca o godz. 18 w księgarni PIW (ul. Foksal 17 w Warszawie)
- Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | 24 marca
Zawołani po imieniu
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | 24 marca
24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W tym roku Instytut Pileckiego przygotował z tej okazji wiele wydarzeń.
- Odwaga i miłosierdzie. Jak myśleć i mówić dziś o bohaterstwie w czasach Zagłady | debata
debata
Odwaga i miłosierdzie. Jak myśleć i mówić dziś o bohaterstwie w czasach Zagłady | debata
W przededniu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, 23 marca, o g. 18.00, w Domu bez Kantów zapraszamy na debatę „Odwaga i miłosierdzie. Jak myśleć i mówić dziś o bohaterstwie w czasach Zagłady"