Otwarte seminarium naukowe: „Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina”. Czy powstała ostateczna biografia Lemkina? - Instytut Pileckiego
seminarium
12.04.2023 (ŚR) 12.30
Otwarte seminarium naukowe: „Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina”. Czy powstała ostateczna biografia Lemkina?
Zapraszamy serdecznie na seminarium naukowe Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami, które odbędzie się 12 kwietnia. W roli prelegenta wystąpi prof. dr hab. Piotr Madajczyk, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

Biografia Lemkina budzi już od paru lat zainteresowanie badaczy. Najsłabszą stroną dotychczasowych biografii był opis polskiego okresu życia: biografowie powtarzali mity i półprawdy, niewiele wiedzieli o ówczesnej zawodowej i pozazawodowej działalności tego prawnika. Jeszcze ważniejsze jest pytanie o intelektualne ukształtowanie Lemkina w tym okresie, pod wpływem kultury żydowskiej i polskiej, które określiło jego sposób myślenia także na emigracji. Czy wiemy o Lemkinie już prawie wszystko, czy też istnieją w jego życiu jeszcze białe plamy do wyjaśnienia?
W roli koreferenta wystąpi dr hab. Adam Redzik, prof. Uniwersytetu Warszawskiego.
Seminarium odbędzie się w trybie stacjonarnym. Zapraszamy do siedziby Instytutu Pileckiego przy ul. Foksal 17 (sala konferencyjna, III piętro). Seminarium będzie rejestrowane, a jego nagranie dostępne w zakładce „Mediteka” na stronie internetowej Instytutu Pileckiego.
Na następne seminarium zapraszamy 19 kwietnia. Prelegentem będzie prof. Marek Kornat z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, który przybliży wkład Rafała Lemkina w uchwalenie konwencji dot. ludobójstwa z 9 grudnia 1948 r.
Do pobrania
Zobacz także
- Projekcja filmu „Odyseja polska” i prezentacja materiałów edukacyjnych dla nauczycieli | ONLINE
edukacja
Projekcja filmu „Odyseja polska” i prezentacja materiałów edukacyjnych dla nauczycieli | ONLINE
W dniu matury z historii, tuż po rocznicy zdobycia Monte Cassino, zapraszamy nauczycieli z całej Polski na wirtualny pokaz filmu „Odyseja polska” połączony z prezentacją materiałów edukacyjnych opracowanych z myślą o pracy z młodzieżą.
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- "Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
debata
"Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
5 maja minęła 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie poświęcone książce „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija.