Oskar Dirlewanger – dowódca SS-Sonderkommando | seminarium - Instytut Pileckiego
seminarium
30.10.2019 (ŚR) 12.00
Oskar Dirlewanger – dowódca SS-Sonderkommando | seminarium
Tam, gdzie się pojawiali, wywoływali panikę. Rekrutowali się spośród gwałcicieli, dezerterów i skazanych za rozbój. Budzili odrazę nawet u innych nazistów. Dirlewangerowcy. Zapraszamy na seminarium poświęcone okrytemu złą sławą oddziałowi.
Ich formacja miała walczyć z ruchem oporu, ale ścierali się nie tylko z podziemiem czy partyzantami. Ich „specjalnością” stało się pacyfikowanie wsi: mieszkańców zapędzali do zabudowań gospodarczych, które następnie podpalali. Dokonywali zbrodni na tle seksualnym, a zgwałcone kobiety brutalnie mordowali. Dirlewangerowcy byli także współodpowiedzialni za rzeź Woli.
Nic dziwnego, że oddziałowi towarzyszyła czarna legenda, niewolna jednak od przekłamań i uproszczeń. Podczas seminarium wskaże je i przeanalizuje dr Soraya Kuklińska z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W trakcie spotkania przedstawimy także postać Oskara Dirlewangera, dowódcy jednostki, a także prześledzimy szlak bojowy oddziału od momentu jego stworzenia w 1940 roku do zakończenia II wojny światowej.
W imieniu prelegentki i całego Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
SEMINARIA NAUKOWE INSTYTUTU PILECKIEGO
Seminaria naukowe Instytutu Pileckiego służą prezentacji projektów badawczych i tekstów naukowych dotyczących XX wieku - w szczególności (choć nie tylko) dwóch okupacji: sowieckiej i niemieckiej, pamięci i historiografii II wojny - a także dyskusji o nich.
Seminaria mają charekter interdyscyplinarny – uczestnicy reprezentują różne tradycje i obszary badawcze. Celem jest umożliwienie dyskusji nad metodologią i wynikami najnowszych badań nad wiekiem XX jeszcze przed ich ostateczną publikacją w pismach naukowych i książkach.
Zapraszamy do przesyłania propozycji wystąpień: seminaria@instytutpileckiego.pl
Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- Porozmawiajmy o odwadze w czasie wojny i pokoju – "Jan Karski w cudzej pamięci" | Spotkanie
wokół książek
Porozmawiajmy o odwadze w czasie wojny i pokoju – "Jan Karski w cudzej pamięci" | Spotkanie
W ramach programu towarzyszącego akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile serdecznie zapraszamy na uroczystość związaną z prezentacją książki "Jan Karski w cudzej pamięci" i panel dyskusyjny poświęcony odwadze w czasach wojny i pokoju.
- Wystawa LIPCOWI 1945. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | Do 21 kwietnia w Krakowie
wystawa
Wystawa LIPCOWI 1945. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | Do 21 kwietnia w Krakowie
Do 21 kwietnia można obejrzeć wystawę plenerową "LIPCOWI 1945. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej" w Krakowie.