Obrazy Historii | „Sól ziemi czarnej” w reż. Kazimierza Kutza - Instytut Pileckiego
kultura
19.05.2021 (ŚR) 18.00
Obrazy Historii | „Sól ziemi czarnej” w reż. Kazimierza Kutza
Podczas najbliższego spotkania z cyklu „Obrazy Historii” (19.05 o godz. 18.00) poruszymy tematykę walki o Śląsk przy okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Punktem wyjścia do dyskusji będzie film „Sól ziemi czarnej” w reż. Kazimierza Kutza.
O tym, jak walka o Śląsk przedstawiona została w polskim kinie, rozmawiać będą dr Mateusz Werner, filozof kultury i filmoznawca z Instytutu Pileckiego, oraz jego goście:
- prof. Ryszard Kaczmarek – historyk oraz badacz dziejów Górnego Śląska w XIX wieku i XX wieku;
- prof. UAM dr hab. Andrzej Szpulak – filmoznawca i medioznawca, znawca twórczości Kazimierza Kutza, zajmuje się historią kina polskiego i europejskiego, kinem religijnym i zjawiskami współczesnej kultury audiowizualnej.
Podczas spotkania będzie możliwość zadawania pytań. Zapraszamy!
Zobacz także
- Conference: Unknown Legacies of the Nuremberg Trial: Regional Approaches and Perspectives in East Central Europe
konferencja
Conference: Unknown Legacies of the Nuremberg Trial: Regional Approaches and Perspectives in East Central Europe
Zapraszamy do udziału w konferencji "Unknown Legacies of the Nuremberg Trial: Regional Approaches and Perspectives in East Central Europe".
- „Sala 600. Świadkowie Norymbergi” | Przedpremierowy odsłuch pierwszego odcinka audioserialu i koncert Dobrawy Czocher
kultura
„Sala 600. Świadkowie Norymbergi” | Przedpremierowy odsłuch pierwszego odcinka audioserialu i koncert Dobrawy Czocher
W 80. rocznicę rozpoczęcia procesów norymberskich Instytut Pileckiego zaprasza na przedpremierowy odsłuch pierwszego odcinka audioserialu „Sala 600. Świadkowie Norymbergi” i koncert wiolonczelistki Dobrawy Czocher – autorki motywów muzycznych w audioserial
- Konferencja „Postawy mniejszości niemieckich w okupowanej Europie (1939-1945). Metody badań, społeczne konteksty i powojenne konsekwencje"
Wydarzenie
Konferencja „Postawy mniejszości niemieckich w okupowanej Europie (1939-1945). Metody badań, społeczne konteksty i powojenne konsekwencje"
Zapraszamy na międzynarodową konferencję naukową, której celem będzie przedstawienie wyników najnowszych badań nad postawami Niemców etnicznych w czasie II wojny światowej, ich przemianami oraz konsekwencjami społecznymi i prawnymi po 1945 r.