Obrazy Historii | „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy - Instytut Pileckiego
kultura
16.03.2021 (WT) 18.00
Obrazy Historii | „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy
W trakcie najbliższego spotkania z cyklu „Obrazy Historii” poruszymy tematykę podziemia niepodległościowego w polskim kinie. Punktem wyjścia do dyskusji będzie film „Popiół i diament” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
O tym, co działo się z żołnierzami AK po II wojnie światowej, rozmawiać będą dr Mateusz Werner, filozof kultury i filmoznawca z Instytutu Pileckiego, oraz jego goście:
- prof. Tadeusz Lubelski – historyk filmu i filmoznawca
- dr Agnieszka Łuczak – historyczka, bada m.in. problematykę konspiracji antykomunistycznej i podziemia zbrojnego w Wielkopolsce w latach 1945–1956
Podczas spotkania będzie możliwość zadawania pytań. Dyskusję można zobaczyć na profilu Instytutu Pileckiego na Facebooku.
Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- Nadzieja w czasach beznadziei: Wielkanoc podczas wojny | Czwartki w galerii DBK
debata
Nadzieja w czasach beznadziei: Wielkanoc podczas wojny | Czwartki w galerii DBK
Korzystając z bogatych zbiorów Archiwum Instytutu Pileckiego, zapraszamy na wyjątkową podróż w czasie, by prześledzić, jak wyglądała Wielkanoc w cieniu II wojny światowej.
- Premierowy pokaz filmu „Odyseja polska” | 80. rocznica wyzwolenia Bolonii
film
Premierowy pokaz filmu „Odyseja polska” | 80. rocznica wyzwolenia Bolonii
23 kwietnia 2025 r., z okazji 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii, zapraszamy na premierowy pokaz filmu „Odyseja polska”.