Kraj Warty 1939-1945. Plac eksperymentalny narodowego socjalizmu | seminarium on-line - Instytut Pileckiego
seminarium
05.10.2022 (ŚR) 12.00
Kraj Warty 1939-1945. Plac eksperymentalny narodowego socjalizmu | seminarium on-line
Zapraszamy gorąco na seminarium naukowe online w środę 5 października o godz. 12:00. Naszym gościem będzie dr Bogumił Rudawski z Instytutu Zachodniego w Poznaniu.
Temat seminarium brzmi:„Kraj Warty 1939-1945. Plac eksperymentalny narodowego socjalizmu”. Seminarium poprowadzi dr Piotr Andrzejewski (Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego, Instytut Zachodni w Poznaniu).

Bogumił Rudawski – historyk, pracownik Instytutu Zachodniego w Poznaniu, gdzie kieruje pracami Archiwum II Wojny Światowej. W 2018 r. wydał książkę pt. Grabież mienia w Kraju Warty 1939-1945. Działalność Urzędu Powierniczego w Poznaniu, a w roku bieżącym – Wyższy Sąd Krajowy w Poznaniu 1939-1945. Zarys działalności wraz z wyborem dokumentów, w ramach serii Instytutu Zachodniego „Documenta Occupationis”.
„Placem eksperymentalnym narodowego socjalizmu w praktyce” nazwał Kraj Warty Arthur Greiser, gauleiter i namiestnik Rzeszy w tym okręgu. Wartheland, obejmujący swym zasięgiem Wielkopolskę, ziemię łódzką wraz Łodzią oraz część Kujaw i niewielki fragment Mazowsza, stał się szybko nazistowskim laboratorium politycznym i społecznym. Podczas wykładu przedstawione zostaną najważniejsze cele niemieckiej polityki na tym obszarze, w tym masowe mordy Polaków (m.in. Intelligenzaktion), eksterminacja Żydów, wysiedlenia, segregacja narodowościowa oraz grabież majątku i dewastacja życia społeczno-kulturalnego. Omówione zostaną także główne struktury administracyjne niemieckiego terroru, jak np. sądownictwo. Wykład będzie jednocześnie próbą refleksji nad stanem badań historycznych nad Krajem Warty oraz zarysowania postulatów (potrzeb) badawczych. Ponadto będzie to okazja do zaprezentowania zbiorów archiwalnych Instytutu Zachodniego, odnoszących się do tej problematyki.
Link do udziału w seminarium naukowym online na platformie zoom w formie webinarium:
https://zoom.us/webinar/register/WN_5ueh8fQeR3KGTvz0Equ7NQ
Aby dołączyć i uczestniczyć w spotkaniu, wystarczy wejść na wskazany link przez przeglądarkę oraz zarejestrować się, wprowadzając swój e-mail do formularza.
Zapraszamy wszystkich serdecznie w imieniu Prelegentów i Zespołu Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.
Do pobrania
Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- Nadzieja w czasach beznadziei: Wielkanoc podczas wojny | Czwartki w galerii DBK
debata
Nadzieja w czasach beznadziei: Wielkanoc podczas wojny | Czwartki w galerii DBK
Korzystając z bogatych zbiorów Archiwum Instytutu Pileckiego, zapraszamy na wyjątkową podróż w czasie, by prześledzić, jak wyglądała Wielkanoc w cieniu II wojny światowej.
- Premierowy pokaz filmu „Odyseja polska” | 80. rocznica wyzwolenia Bolonii
film
Premierowy pokaz filmu „Odyseja polska” | 80. rocznica wyzwolenia Bolonii
23 kwietnia 2025 r., z okazji 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii, zapraszamy na premierowy pokaz filmu „Odyseja polska”.