Kino stanu wojennego | rozmowa online wokół filmu „Bez końca” Krzysztofa Kieślowskiego - Instytut Pileckiego
kultura
27.12.2020 (ND) 18.00
Kino stanu wojennego | rozmowa online wokół filmu „Bez końca” Krzysztofa Kieślowskiego
Przed nami ostatnie w 2020 roku spotkanie z cyklu Obrazy Historii. Na zakończenie sezonu porozmawiamy o kinie stanu wojennego, a impulsem do dyskusji będzie film „Bez końca” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego.
Czy istnieje coś takiego jak „kino stanu wojennego”?
Jaki obraz stanu wojennego wyłania się z polskiego kina?
„Bez końca” Krzysztofa Kieślowskiego jako zapis sytuacji mentalnej inteligencji polskiej w latach 80.
Kino polskie lat 80. jako źródło wiedzy historycznej.
Te i inne zagadnienia poruszą dr Mateusz Werner, filozof kultury i filmoznawca z Instytutu Pileckiego, oraz jego goście:
prof. Krzysztof Kornacki – filmoznawca specjalizujący się w historii kina polskiego, z Uniwersytetu Gdańskiego
dr Grzegorz Majchrzak – historyk z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej, zajmujący się badaniem dziejów aparatu represji, opozycji demokratycznej w PRL, funkcjonowaniem mediów przed 1989 r., sportem w PRL oraz stanem wojennym.
Będzie również szansa na zadawanie własnych pytań. Zapraszamy!
Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- Premiera filmu „Dokąd sięga wzrok”
film
Premiera filmu „Dokąd sięga wzrok”
Zapraszamy na premierowy pokaz filmu pt. „Dokąd sięga wzrok” autorstwa Aleksandry Kierety, organizowany w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
- Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania
debata
Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania
Zapraszamy na spotkanie poświęcone Kazimierzowi „Dziadkowi” Lisieckiemu – legendarnej postaci, która odmieniła życie wielu młodych ludzi.